УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Пелекоцера широколоба Pelecocera latifrons Loew, 1856

Пелекоцера широколоба (Pelecocera latifrons Loew, 1856) Карта поширення Пелекоцера широколоба в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Двокрилі (Diptera), родина — Дзюрчалки або Повисюхи (Syrphidae). Один з 2 видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Західноєвразійський вузькосуббореальний (степовий) вид. Зустрічається у Зх. Європі (Франція, Німеччина, Чехія, Словаччина, колишня Югославія, Угорщина, Румунія), Україні, Росії (Воронезька обл., Нижнє Поволжжя) та на Близькому Сході (Ліван). В Україні – на Лівобережжі, де тяжіє до степової зони у Харківській і Донецькій обл. У Донецькій обл. відомий з заповідника «Хомутівський степ», Слов’янського р-ну, Великоанадольського лісу і Донецького ботанічного саду НАН України, у Харківський — з РПП «Печенізьке поле», Харківського та Волчанського районів.

Чисельність і причини її зміни: Усі види роду характеризуються низькою чисельністю. Дотепер чисельність виду в цілому знизилася, він став дуже локальним, але при цьому в місцях мешкання імаго можуть бути доволі звичайними. Відомо, що P. latifrons належить до комплексу рідкісних і зникаючих видів, які поза степовими заповідниками практично не зустрічаються.

Причини зміни чисельності: ймовірно, критичним є зв’язок з певними зникаючими степовими рослинними асоціаціями або степовими видами рослин.

Особливості біології та наукове значення: Населяють травостій степових схилів, остепнених узлісь та галявин широколистяних лісів, чагарники. Імаго навесні живляться на квітках Ficaria sp., характерним є також запилення Prunus stepposa Kotov. Біологія личинок роду невідома, ймовірно, є фітофагами.

Морфологічні ознаки: Дрібні блискучі голі чорні мухи із потовщеною аристою. Вид з добре розвиненим статевим диморфізмом — самка чорна, у самця на черевці присутні великі жовті плями.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювалися. Треба виявляти та охороняти місця мешкання виду, особливо степові ділянки.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське або комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Леженина, 1982; Леженина, 1986; Скуфьин, Булли, 1987; Кузнецов, 1989; Леженіна, 1992; Попов, 1994; Speight, 2007. Автор: Г.В. Попов Фото: В.О. Корнєєв