УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Бичок-каспіосома каспійський Caspiosoma caspium (Kesssler, 1877)

Бичок-каспіосома каспійський (Caspiosoma caspium (Kesssler, 1877)) Карта поширення Бичок-каспіосома каспійський в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Бичкові (Gobiidae). Єдиний вид роду, зокрема й у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Понтичний релікт. Пониззя й дельти рік, що впадають у пн.-зх. частину Чорного моря (Дунай, Дністер, Дніпро), в Дніпрі піднімається вверх до с. Берислав; Дніпровсько-Бузький та Березанський лимани, в Азовському та Каспійському морях в дельтах Дону та Волги. Основна частина ареалу знаходиться в Україні.

Чисельність і причини її зміни: Незначна. Причини не встановлені.

Особливості біології та наукове значення: Вид населює слабко солонуватоводні естуарно-річкові ділянки, нижні й дельтові ділянки річкових бас. з солоністю води, що досягає, але не перевищує 0,5‰. Веде донний спосіб життя, не утворює масових скупчень. Плодючість становить 20–65, максимально 181 ікринку. Розмноження відбувається у верхів’ях естуарних частин рік і пониззях останніх, на мілководних ділянках (глибина 0,5–0,8 м) з помірно ущільненим піщаним чи глинистим дном і слабкою рослинністю. Нерест іде на гніздах з порожніх черепашок молюсків з кінця червня по серпень. У кладці буває до 60 ікринок. Індивідуальне гніздо охороняється самцем. Личинки живляться дрібними зоопланктонними організмами, а дорослі особини бентичними: вищими ракоподібними, кільчастими червами, личинками комах. Ріст дуже повільний, на 2 році життя досягають довжини до 4 см.

Морфологічні ознаки: Тіло помірно довгасте, невеликої висоти, ледь стиснене з боків, валькувате. Хвостове стебло видовжене, невисоке, дещо стиснене з боків. Голова дещо приплюснута зверху і розширена по боках. Очі середньої величини, знаходяться по верхніх краях голови. Ширина рота помірна, довжина щелеп мала. Найбільша довжина тіла до 4,5 см. Забарвлення в основному світло-буре з численними, всюди розкиданими дуже дрібними темними плямками. По боках тіла по 2 темно-коричневатих поперечних смуги (перев’язки), що проходять через задню половину спинних плавців; перша з них зверху дещо звужена. На основі хвостового плавця велика трикутна пляма такого ж кольору. Іноді через передню частину голови проходить перев’язка. На щоках є по 1 косій смужці вниз назад від ока. Перед першим спинним плавцем хвилясті бурі смужки і нечіткі плямки, позад нього розпливчасті плямки по боках. Черевна частина світла. На передній частині другого спинного і на грудних плавцях темнуваті смужки. Решта плавців блідо-бурі.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Промислового значення не має.

Джерело: Ильин, 1927б; Beling, Iljin, 1927; Берг, 1949; Ильин, 1949; Световидов, 1964; Каталог коллекций, 2003; Мовчан, 2006. Автор: А.І. Смірнов Малюнок: І.В. Маханьков