УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Чорнушка Манто Erebia manto ([Denis & Schifermüller], 1775)

Чорнушка Манто (Erebia manto ([Denis & Schifermüller], 1775)) Карта поширення Чорнушка Манто в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Сатири (Satyridae). Єдиний представник європейської високогірної групи видів великого голарктичного роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Гірські райони Зх. та Центральної Європи (диз’юнктивно). В Україні зустрічається лише у деяких районах Карпат. Дуже локальний.

Чисельність і причини її зміни: У деякі роки локально звичайний, але зустрічається на дуже маленьких ізольованих одна від одної ділянках у декілька га.

Причини зменшення чисельності: порушення структури трав’яного покриву гірських лук унаслідок надмірного випасу худоби тощо.

Особливості біології та наукове значення: Зустрічається на субальпійських та альпійських луках на висоті 1400–2050 м н. р. м., іноді метеликів можна знайти і нижче, на висоті від 840 м н. р. м. Дає 1 генерацію на рік, можливий розвиток частини популяції з дворічним циклом, тобто гусінь зимує двічі. Літ метеликів — з кінця липня до початку вересня, літають лише у сонячну погоду. Самки скидають липкі яйця під час польоту над кормовою рослиною чи сідаючи на неї, розвиток яєць триває близько 20 днів. Гусінь живиться вдень на костриці овечій. Заляльковування відбувається у червні–липні. Розвиток лялечки триває близько 3–4 тижнів.

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 35–40 мм. Візерунок крил самця та самки майже ідентичний. Крила темно-коричневого кольору. Вздовж зовнішнього краю передніх крил тягнеться іржаво-руда перев’язка з чорними очками, зазвичай на передніх крилах є по три очка. Задні крила майже без візерунка, лише з ледь помітною перев’язкою з 1 очком.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському БЗ та у регіональному ландшафтному парку «Черемоський». Необхідно детально вивчити особливості біології виду. У місцях перебування виду є доцільним створення ентомологічних заказників та лімітування випасу худоби.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Romaniszyn, Schille, 1929; Шушман, 1993; Tolman, Lewingston, 1997; Хлус, Чередарик, Скільський, Череватов, 2002; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Львовский, Моргун, 2007; Канарський, 2007. Автор: І.Г. Плющ Фото: К.Е. Довгайло