УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Чорнушка Фегея Proterebia afra (Fabricius, 1787) (= phegea Borkhausen, 1788)

Чорнушка Фегея (Proterebia afra (Fabricius, 1787) (= phegea Borkhausen, 1788)) Карта поширення Чорнушка Фегея в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Сатири (Satyridae). Вид монотипного роду.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Балканський п-ів, пд.-сх. частина СхідноЄвропейської рівнини, Пд. Урал, Казахстан, Мала та Зх. Азія, Кавказ та Закавказзя, гірські райони Туркменістану і пд. райони Зх. Сибіру (диз’юнктивний). В Україні зараз зустрічається у Гірському Криму.

Чисельність і причини її зміни: Досить значна. У Кримських горах у пік льоту кількість метеликів становить місцями до 100–800 особин на 1 га. Стан гірських популяцій досить стабільний. У рівнинному степу, можливо, вже зник.

Причини зменшення чисельності: руйнування місць перебування виду (розорювання степів, урбанізація), рекреаційне навантаження вздовж узбережжя, надмірний випас худоби.

Особливості біології та наукове значення: Зустрічається у рідколіссях, на яйлах, кам’яних відшаруваннях. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів триває з квітня до липня залежно від висоти н. р. м. і мікроклімату місцевості. Самиця, вірогідно, скидає яйця під час польоту. Гусінь розвивається на злаках, зимує лялечка.

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 40–49 мм. Візерунок крилсамця та самки майже ідентичний. Крила темно-коричневого кольору з більш-менш розвинутим сірим напиленням на вершині та зовнішньому краї передніх крил. Уздовж зовнішнього краю обох крил тягнеться помірно розвинута іржаво-руда перев’язка з повним рядком чорних очок.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у ПЗ Криму як компонент біоценозу. У місцях перебування виду є доцільним створення ентомологічних заказників та заборона випалювання трави.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Образцов, Шелюжко, 1939; Коршунов, 1964; Higgins, Riley, 1983; Некрутенко, 1985; Tolman, Lewington, 1997; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Плющ, 2006, 2007; Львов- ский, Моргун, 2007. Особисті повідомлення Бу- дашкіна, Герасимова,