УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Трифіза Фрина Triphysa phryne (Pallas, 1771)

Трифіза Фрина (Triphysa phryne (Pallas, 1771)) Карта поширення Трифіза Фрина в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Сатири (Satyridae). Єдиний у Європі представник невеликого центрально-азійсько-сибірського реліктового роду.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд.-Сх. Європа, Пд. Урал, Казахстан, Пд.-Зх. Сибір, Алтай, Пн. та Центральний Тянь-Шань. В Україні зберігся дуже локально, лише у Херсонській обл. та біля оз. Сиваш.

Чисельність і причини її зміни: Переважно незначна, лише на о-ві Куюктук (оз. Сиваш) може досягати у пік льоту імаго 20–30 особин на 1 га.

Причини зменшення чисельності: порушення місць перебування виду (розорювання цілинного степу, надмірний випас худоби, випалювання трави).

Особливості біології та наукове значення: Зустрічається в цілинних злакових степах. Зберігся лише на заповідних територіях. Біологія в Україні вивчена мало. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів відбувається у травні. Самки відкладають яйця на злакові рослини, якими живиться гусінь. Зимують лялечки.

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 30–39 мм. Статевий диморфізм дуже виразний. Загальний фон забарвлення крил самця темний сіро-бурий, самки — кремово-білуватий. Низ крил контрасний сіро-бурий, з виразними білуватими жилками та рядами очок уздовж зовнішнього краю крил.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до Червоної книги метеликів Європи (1998). Пасивно охороняється у БЗ «Асканія-Нова» та у Азово-Сиваському НПП. Необхідно докладніше вивчити особливості біології виду з метою подальшого створення умов, оптимальних для збереження цього стенобіонтного виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Шугуров, 1906; Образцов, Шелюжко, 1939; Будаш- кин, 2003; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Плющ, 2006, 2007; Львовский, Моргун, 2007. Особисті повідомлення Будашкіна, Жакова. Автор: І.Г. Плющ Фото: К.Е. Довгайло