УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Бражник південний молочайний Hyles nicaea (De Prunner, 1798)

Бражник південний молочайний (Hyles nicaea (De Prunner, 1798)) Карта поширення Бражник південний молочайний в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Бражники (Sphingidae). Один з 5 видів роду у фауні України, де представлений підвидом H. n. orientalis (Austaut, 1905).

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пн. Африка, Пд. Європа, Кавказ, Закавказзя, Мала та Передня Азія, Близький Схід, гірські райони Центральної Азії, Пд. Алтай, Афганістан, Китай, Пн.-Зх. Індія. В Україні зустрічається в Криму.

Чисельність і причини її зміни: На початку XX ст. був ширше розпровсюджений на Кримському п-ві: постійно існували чисельні популяції у багатьох локалітетах переважно зх. Криму. В останні роки у Криму знайдений в Зує та на Тарханкутському п-ві. На Тарханкуті зараз існує у вигляді досить стабільної та територіально поширеної колонії, значних коливань чисельності колонії не зареєстровано: від 1–2 до 5–6 особин за ніч обліків на світлопастку.

Причини зменшення чисельності: не з’ясовані. Ймовірно, ці зміни викликані частково природними процесами (довгостроковим періодом відносної аридизації клімату). На сучасний стан виду у Криму негативно впливає господарська діяльність на Тарханкутському п-ві, особливо природоруйнуюча.

Особливості біології та наукове значення: Мешкає у гірсько-ксерофітних та петрофітностепових біотопах. У Криму дає 1 повну та 1 часткову генерацію на рік. Літ імаго у червні–липні та серпні–вересні, активний увечері та переважно наприкінці ночі. Гусінь живиться листям молочаю жорсткого, молочаю скельного та молочаю Сегієрового. Залялькування у ґрунті, зимує лялечка.

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 80–110 мм. За візерунком крил метелик дуже схожий на бражника молочайного (Hyles euphorbiae), але відрізняється від нього значно більшими розмірами і тим, що навскісна зовнішня темна смуга на передніх крилах у молочайного бражника рівномірно розширюється від переднього до заднього краю крила, а у південного молочайного бражника вона вузька і тільки біля заднього краю крила різко розширюється, утворюючи трикутник.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Тарханкутському ландшафтному заказнику у комплексі з іншими видами. Для збереження виду у Криму доцільно створити на цій території Тарханкутський ПЗ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Грумм-Гржимайло, 1882; Плигинский, 1929; Ефе- тов, Будашкин, 1990; Pittaway, 1993; Ефетов, 1999. Автори: Ю.І. Будашкін, К.О. Єфетов Фото: К.О. Єфетов