УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Бражник карликовий Sphingonaepiopsis gorgoniades (Hübner, 1819)

Бражник карликовий (Sphingonaepiopsis gorgoniades (Hübner, 1819)) Карта поширення Бражник карликовий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Бражники (Sphingidae). Один з 7 видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд.-Сх. Європа, Близький Схід (Ліван), Мала Азія, Іран, Афганістан, Кавказ, Нижнє Поволжя, Зх. Казахстан, Туркменістан (зх. райони Копетдагу). В Україні зустрічається у Криму, Донецькій та Луганській обл.

Чисельність і причини її зміни: Незначна. В околицях Сімферополя протягом останніх тридцяти років систематичних досліджень було знайдено тільки одну гусеницю. При збиранні на світло в різних точках Криму вдається протягом року зареєструвати поодинокі особини імаго.

Причини зменшення чисельності: скорочення місць перебування виду й погіршення їхнього стану внаслідок господарської діяльності.

Особливості біології та наукове значення: Протягом року дає дві генерації. Літ імаго відбувається у травні–червні та у липні–серпні. Активний у вечірні та ранкові години. Гусінь живиться на підмареннику (Galium spp.). Заляльковується у ґрунті. Зимують лялечки. Місця перебування — сухі ділянки, доб ре прогріті сонцем кам’янисті схили.

Морфологічні ознаки: Найдрібніший представник родини в Україні. Розмах крил 25–35 мм. Переднє крило із складним білувато-сірим малюнком і зубцюватим зовнішнім краєм. Заднє крило сірокоричневе з більш темним зовнішнім краєм.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карадазькому (Крим) та Луганському (Луганська обл.) ПЗ у комплексі з іншими видами. Доцільно створити ентомологічні заказники у місцях перебування виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Nabokof, 1920; Кузнецов, 1926; Будашкин, 1990; Pittaway, 1993; Ефетов, 1999. Особисті повідомлен- ня Бідзілі, Будашкіна, Плющ, Рутьяна, Шнейдера. Автор: К.О. Єфетов Фото: К.О. Єфетов