УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Бражник дубовий Marumba quercus ([Denis & Schifermüller], 1775)

Бражник дубовий (Marumba quercus  ([Denis & Schifermüller], 1775)) Карта поширення Бражник дубовий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Бражники (Sphingidae). Один з 15 видів південнопалеарктичного і орієнтального роду, єдиний представник роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд., частково Центральна та Пд.-Сх. Європа, Кавказ та Закавказзя, Мала та Зх. Азія, зх. Казахстан, Туркменістан. В Україні зустрічається у степовій та лісостеповій зонах.

Чисельність і причини її зміни: Незначна. У деякі роки місцями нерідкісний вид, але загалом зустрічаються лише поодинокі особини.

Причини зменшення чисельності: не з’ясовані, найімовірніші: знищення природних біотопів, застосування пестицидів у лісах.

Особливості біології та наукове значення: Зустрічається у мішаних лісах, дібровах, рідколіссях, іноді — у лісосмугах та парках. Протягом року розвивається 1 генерація. Літ імаго триває з травня до липня, метелики активні у сутінках та вночі, не живляться. Гусінь розвивається з липня до вересня на дубах, переважно молодих. Лялечки зимують у ґрунті.

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 82–115 мм. Статевий диморфізм не досить виразний. Великий метелик з характерною зовнішністю: вузькі видовжені крила з хвилястим зовнішнім краєм. Забарвлення мінливе, захисне. Передні крила жовтувато-світло-коричневі з кількома поперечними лініями. Задні — червонувато-бурі з світлішим зовнішнім краєм та світло-жовтими плямами в задньому куті крила.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Як компонент біоценозу пасивно охороняється у заповідниках пд. України.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: В Україні немає. За кордоном 1 особина гарного ґатунку оцінюється серед колекціонерів у 3–5 євро.

Джерело: Шелюжко, 1941; Freina, Witt, 1987; Danner, Eitschberger, Surholt, 1998; Хлус, Чередарик, Скіль- ський, Череватов, 2002; Leraut, 2006; Macek et al., 2007. Особисті повідомлення Волошина, Голобо- родька, Жакова, Ковальчука, Шешурак. Автори: І.Г. Плющ, В