УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Минь річковий Lota lota (Linnaeus, 1758)

Минь річковий (Lota lota (Linnaeus, 1758)) Карта поширення Минь річковий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Тріскоподібні (Gadiformes), родина — Миньові (Lotidae). Один вид роду, єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа, Пн. Азія та Пн. Америка. В Україні поширений в басейнах приток першого та другого порядку середньої і верхньої течії Сів. Дінця, Дніпра, Дністра та водойм Закарпаття.

Чисельність і причини її зміни: В окремих водоймах звичайний, в інших трапляється поодиноко, у ряді вже зник. Причинами є зникнення типових біотопів, особливо річкових, у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забрудненням води та надмірним виловом.

Особливості біології та наукове значення: Прісноводна холодноводна риба. Тримається здебільшого у руслах річок. При температурі води 10°С і нижче найактивніший, при 15°С і вище стає пасивним, ховається. Нереститься з кінця грудня до початку лютого при температурі води близько 0°С на мілководних піщаних та супіщано-дрібнокам’янистих місцях з швидкою течією. Статевої зрілості досягає при довжині тіла 17–18 см, у віці 3–4 роки. Плодючість може досягати майже 500 тис. ікринок. Нереститься з настанням сутінок, зазвичай на піщаних косах. Виметана ікра зноситься течією й осідає у заглибинах дна. Молодь споживає личинок комах, ракоподібних, ікру інших риб і їхніх мальків, у тому числі й власних. Дорослі особини споживають риб, міног, земноводних, а також ракоподібних, личинок комах, молюсків тощо.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, товстувате спереду до анального отвору, знижується і стискається з боків з наближенням до хвостового плавця. Спинних плавців два, передній з яких короткий з опуклим контуром, задній низький, довгий, дотикається до хвостового плавця, але не зливається з ним. Хвостовий плавець заокруглений. Голова невелика, товстувата, лоб широкий, плаский. Рот великий, зуби дрібні, щетинкоподібні. На підборідді є один вусик. Довжина тіла до 50 см, зрідка більше, тривалість життя 6–7 років. Голова, спина і частково боки тіла сірувато-буруваті, низ голови та черево брудно-біляві. На цьому фоні бувають різні за формою жовтавобіляві плями.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охорона місць літнього перебування мальків виду (можливо, й нересту плідників).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Винятково об’єкт аматорського рибальства.

Джерело: Мовчан, 2001; Каталог …, 2003; Новіцький, Бонда- рєв, 2003; Щербуха, 2004. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьков