УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Кам'яний окунь зебра Serranus scriba (Linnaeus, 1758)

Кам'яний окунь зебра (Serranus scriba (Linnaeus, 1758)) Карта поширення Кам'яний окунь зебра в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Серанові (Serranidae), Камяні окуні (Serranidae). Один з 29-ти видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантика від Біскайської затоки до Пд. Африки (Наталь), Середземне, Адріатичне, Чорне моря. В України зрідка зустрічається вдовж чорноморських берегів Криму, відмічений в Одеській затоці.

Чисельність і причини її зміни: Нечисленна риба. Порушення типових біотопів, спричинене гідротехнічним будівництвом, хімічним та біологічним забрудненням води та ґрунтів, підводне полювання.

Особливості біології та наукове значення: Морський придонний вид, тримається поодиноко в прибережній зоні, зустрічається переважно на кам’янистих ґрунтах і скелях, вкритих водоростями до глибини 150 м, зокрема в щілинах скель чи серед водоростей. Зграї утворює в період нересту. Підходить у прибережну зону в теплу пору року. Хижак, живиться переважно рибою, зрідка крабами та креветками, підстерігає здобич, ховаючись серед водоростей чи у щілинах скель. Функціональний гермафродит. У нерестовий період його гонади мають дозрілі жіночі й чоловічі статеві клітини. У природних умовах можливе перехресне запліднення і самозапліднення. Нерест багатопорційний з безперервним дозріванням ооцитів. Розмножується з червня до вересня, найбільш активно в липні–серпні. Ікринки пелагічні, сферичні, з одною маленькою жировою краплею, в діаметрі від 0,99 до 1,13 мм.

Морфологічні ознаки: Тіло стиснуте з боків, відносно високе, хвостове стебло вкорочене. Спинний плавець відносно високий і довгий, анальний короткий. Голова у профіль трикутна, зверху і з боків вкрита лускою. Рот великий, нижня щелепа виступає уперед. Очі розміщені високо на голові. Луска відносно дрібна, зазублена, до 62–75 лусок у бічній лінії. Зазвичай досягає довжини 22 см, маси біля 200 г, найбільша довжина 36 см, маса 500 г, граничний вік 7 років. Забарвлення тіла коричнево-жовте чи буре, на боках є 5–8 поперечних смуг. Під і перед очима є оранжеві смужки й лінії, між якими знаходяться світлоблакитні плями. Колюча частина спинного плавця блакитнувато-сіра, м’яка; анальний і хвостовий плавці коричнево-жовті з темночервоними дрібними плямами. Грудні плавці жовті з двома синюватими поперечними смужками. Черевні плавці синювато-сірі з червоними кінчиками.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не здійснювалися.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Промислового значення не має.

Джерело: Световидов, 1964; FAO, 1981; FNAM, 1984–1986, FAO, 1987; FishBase (flaman.ifm–geomar.de); Recif France (www.recif–france.com). Автор: О.Р. Болтачов Малюнок: І.В. Маханьков