УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Гребінчастий губань золотистий Ctenolabrus rupestris (Linnaeus, 1758)

Гребінчастий губань золотистий (Ctenolabrus rupestris (Linnaeus, 1758)) Карта поширення Гребінчастий губань золотистий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Губаневі (Labridae). Єдиний вид роду, який представлений й в Україні.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Сх. Атлантика від Норвегії до Марокко, Середземне, Чорне та Балтійське (зх. частина) моря. В Україні зустрічається переважно біля чорноморських берегів Криму (ікра і мальки відзначені в Каркінітській затоці і на зх.), а також в Одеській затоці і в районі Дунаю.

Чисельність і причини її зміни: Невідома, ніколи не була численною. Біля берегів України зустрічається дуже рідко, зазвичай поодинокими екземплярами.

Особливості біології та наукове значення: Морська риба прибережжя, яка в теплий час, зазвичай у травні — червні, підходить до берегів, де невеликими групами тримається в придонних шарах на глибині 1–50 м серед великого каміння і скель, вкритих підводною рослинністю. При охолодженні води відкочовує глибше. Статевої зрілості досягає при довжині тіла понад 8 см. Розмноження триває з середини — кінця травня до кінця серпня. Самка відкладає ікру кількома (4–5, можливо, більше) порціями по 700–8000 ікринок, тобто загальна плодючість досягає 14–21,5 тис. ікринок. Нерест відбувається при температурі води 12,5–23,4°С. Ікра пелагічна. Живиться переважно придонними безхребетними тваринами, зокрема молюсками, ракоподібними, червами та ін.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, відносно невисоке, стиснуте з боків. Бічна лінія суцільна, плавно зігнута на рівні кінця спинного плавця, в ній 35–39 лусок. Щоки і зяброві кришки вкриті лускою, зазвичай 4–6 рядів лусок між оком і передкришковою кісткою і 2–3 ряди за оком. Зуби на щелепах розміщені в два ряди: в зовнішньому ряді конічні, спереду крупніші і при вершині зігнуті, передні іклоподібні, у внутрішньому ряді дрібніші, спереду у вигляді пучків. Найбільша довжина тіла 15–17 см, зазвичай 10–12 см, тривалість життя до 7–8 років. Основний колір тіла яскраво-рожевий або з золотистим відтінком, на боках інколи кілька широких вертикальних смуг чи посередині тіла є поздовжня світла смужка. Плавці червонуваті, на перших 3–5 променях колючої частини спинного плавця і на хвостовому стеблі зверху при основі хвостового плавця є чорні плями.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Повна заборона вилову, створення морського заповідника біля мису Айя в районі Севастополя. У комплексі з іншими видами охороняється в Карадазькому ПЗ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Промислового значення не має.

Джерело: Световидов, 1964; Жизнь животных, 1983; FNAM, 1986; European Register of Marine Species. Автор: О.Р. Болтачов Малюнок: І.В. Маханьков