УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Йорж смугастий Gymnocephalus schraetser (Linnaeus, 1758)

Йорж смугастий (Gymnocephalus schraetser (Linnaeus, 1758)) Карта поширення Йорж смугастий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Окуневі (Percidae). Один з 4-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Басейн Дунаю. В Україні поширений у пониззі Дунаю, річках бас. Тиси (здебільшого середні та нижні течії), Пруту, Сірету.

Чисельність і причини її зміни: На окремих ділянках річок звичайний, рідкісний чи повністю зник. Причинами такого стану є порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, а також забруднення води та надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення: Прісноводний, осілий, зграйний вид річок з чистою, добре насиченою киснем водою, піщаним дном з домішкою гальки та щебеню. Веде присмерково-нічний спосіб життя. Здебільшого досягає довжини 15-18 см. На нерест (квітень) переміщується зграйками з річок у притоки. Плодючість самок завдовжки 10–12 см від 65 тис. до майже 100 тис. ікринок. Ікру відкладає на піщано-кам’янисте дно окремими (до трьох) порціями. Дорослі особини живляться личинками комах, червами, ракоподібними, ікрою та мальками риб.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, невисоке, трохи стиснуте з боків, на дотик слизьке, завдяки великій кількості слизових залоз, які особливо помітні на голові. Спинний плавець складається з сполучених між собою двох частин. Хвостовий плавець з невеликою виїмкою. Голова велика, рило довге, у профіль клиноподібне. Рот невеликий, нижній, висувний. На щелепах дрібні щетинкоподібні зуби. На зябрових кришках не дуже міцні гострі шипи, на передкришках дрібні шипики. Очі відносно великі, розміщені у верхній частині голови. Довжина тіла до 25 см, маса до 250 г. Тривалість життя до 7 років. Тіло світло-жовтаве, спина з зеленавим полиском, боки золотисті, черево сріблясто-білувате. Вздовж верхньої частини боків 3–4 темно-сині переривчасті смуги. На передній частині спинного плавця 3 ряди чорних округлих плям. Спинний та хвостовий плавці сіруваті, парні та підхвостовий — світло-жовтаві.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку. Охороняється у Дунайському БЗ. Треба виділити заповідні акваторії на річках, де охоронявся б реофільний комплекс риб, у тому числі і йорж смугастий.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Через незначну чисельність та відносно невеликі розміри промислового значення не має.

Джерело: Турянини 1982; Мовчан, 2001; Харченко, Карпезо, Ляшенко, 2003. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьков