УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Судак волзький, Берш Sander volgensis (Gmelin, 1789)

Судак волзький, Берш (Sander  volgensis (Gmelin, 1789)) Карта поширення Судак волзький, Берш в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Окуневі (Percidae). Один з 5-ти видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Басейни Каспійського, Азовського і Чорного морів. В Україні відзачений у пониззі та пригирлових ділянках Дунаю, Дністра, Дніпра, Пд. Бугу, у Каховському, Дніпровському і Дніпродзержинському водосховищах, у рр. Самара, Сура, Оріль, та у водоймах по трасі каналу Дніпро-Донбас.

Чисельність і причини її зміни: Нечисленна. Основними причинами зміни чисельності є зникнення типових біотопів, особливо репродуктивних у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, забрудненням води і надмірним виловом.

Особливості біології та наукове значення: Прісноводний, частково солонуватоводний, придонний вид. Освоює місця з твердим піскуватим дном у річках, їх опріснених естуаріях та водосховищах. Мілководних ділянок уникає. У Дніпровському водосховищі зайняв специфічну нішу хижака-бентофага. Статевозрілими самці стають у 2 роки, завдовжки 19 см, самки на 90,5% — у 3 роки, завдовжки 22 см. Плодючість 17,7–364,3 тис. ікринок. Нереститься у квітні. Ікру відкладає на піщаних та кам’янисто-піщаних косах поблизу островів та деяких балок. Дорослі особини живляться здебільшого придонними організмами, з яких половину складають риби.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, низьке, трохи стиснуте з боків. Спинних плавців два, відокремлені один від одного проміжком. Хвостовий плавець з невеликою виїмкою. Голова видовжена, у профіль клиноподібна. Рот великий, кінцевий. Ікла на щелепах у дорослих особин відсутні, у молодих розвинені слабко. Довжина тіла до 45 см, маса до 1150 г. Тривалість життя до 7 років. Спина чорняво- чи бурувато-зеленава, боки тіла світло-сіруваті з поперечними темно-буруватими смугами, черево біловате. Спинний та хвостовий плавці світло-сіруваті з рядами чорних плям. Грудні й черевні плавці біловаті, підхвостовий плавець з чорною плямою.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до списків Бернської конвенції, МСОП та Європейського червонного списку. Охороняється у Дніпровсько-Орільському ПЗ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Не проводилося. Штучне розмноження близьке до судака звичайного.

Господарське та комерційне значення: Промислове значення незначне і проблематичне у зв’язку зі зменшенням чисельності.

Джерело: Щербуха, 1982; Щербуха, Шевченко, Коваль и др., 1995; Христов, Новицкий, 1997; Новіцький, 1998; Щербуха, Дячук, 2000; Мовчан, 2001; Новіцький, Бондарєв, 2003; Виноградов, 2006. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьков