Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Инфракрасный пленочный теплый пол спб.

Судак волзький, Берш Sander volgensis (Gmelin, 1789)

Судак волзький, Берш (Sander  volgensis (Gmelin, 1789)) Карта поширення Судак волзький, Берш в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Окуневі (Percidae). Один з 5-ти видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Басейни Каспійського, Азовського і Чорного морів. В Україні відзачений у пониззі та пригирлових ділянках Дунаю, Дністра, Дніпра, Пд. Бугу, у Каховському, Дніпровському і Дніпродзержинському водосховищах, у рр. Самара, Сура, Оріль, та у водоймах по трасі каналу Дніпро-Донбас.

Чисельність і причини її зміни: Нечисленна. Основними причинами зміни чисельності є зникнення типових біотопів, особливо репродуктивних у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, забрудненням води і надмірним виловом.

Особливості біології та наукове значення: Прісноводний, частково солонуватоводний, придонний вид. Освоює місця з твердим піскуватим дном у річках, їх опріснених естуаріях та водосховищах. Мілководних ділянок уникає. У Дніпровському водосховищі зайняв специфічну нішу хижака-бентофага. Статевозрілими самці стають у 2 роки, завдовжки 19 см, самки на 90,5% — у 3 роки, завдовжки 22 см. Плодючість 17,7–364,3 тис. ікринок. Нереститься у квітні. Ікру відкладає на піщаних та кам’янисто-піщаних косах поблизу островів та деяких балок. Дорослі особини живляться здебільшого придонними організмами, з яких половину складають риби.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, низьке, трохи стиснуте з боків. Спинних плавців два, відокремлені один від одного проміжком. Хвостовий плавець з невеликою виїмкою. Голова видовжена, у профіль клиноподібна. Рот великий, кінцевий. Ікла на щелепах у дорослих особин відсутні, у молодих розвинені слабко. Довжина тіла до 45 см, маса до 1150 г. Тривалість життя до 7 років. Спина чорняво- чи бурувато-зеленава, боки тіла світло-сіруваті з поперечними темно-буруватими смугами, черево біловате. Спинний та хвостовий плавці світло-сіруваті з рядами чорних плям. Грудні й черевні плавці біловаті, підхвостовий плавець з чорною плямою.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до списків Бернської конвенції, МСОП та Європейського червонного списку. Охороняється у Дніпровсько-Орільському ПЗ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Не проводилося. Штучне розмноження близьке до судака звичайного.

Господарське та комерційне значення: Промислове значення незначне і проблематичне у зв’язку зі зменшенням чисельності.

Джерело: Щербуха, 1982; Щербуха, Шевченко, Коваль и др., 1995; Христов, Новицкий, 1997; Новіцький, 1998; Щербуха, Дячук, 2000; Мовчан, 2001; Новіцький, Бондарєв, 2003; Виноградов, 2006. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьков