УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Чоп малий Zingel streber (Siebold, 1863)

Чоп малий (Zingel streber (Siebold, 1863)) Карта поширення Чоп малий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Окуневі (Percidae). Один з 3-х видів роду, один з 2-х видів у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Бас. Дунаю та Вардару (Балканський п-ів). В Україні ендемік бас. Дунаю.

Чисельність і причини її зміни: Нечичсленна. Причинами цьго є порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом; забруднення води та надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення: Прісноводний жилий вид гірських та передгірних глибоких ділянок річок з швидкою течією, чистою, добре насиченою киснем водою та з кам’янистим, піщаним або глинистим дном. Статевозрілим стає в 2–3 роки. Нереститься в березні–травні в місцях з дрібнокам’янистим дном і залишками торішньої рослинності. Плодючість до 5 тис. ікринок; ікра дрібна, клейка. Живиться придонними організмами, зокрема, личинками комах, червами, зрідка ікрою та мальками інших риб.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, веретеноподібне, спина пласка, боки заокруглені, черево від початку рила до анального отвору теж пласке. Бічна лінія повна, іноді поширюється й на хвостовий плавець. Хвостове стебло довге, тонке. Два спинні плавці розділені невеликим проміжком. Хвостовий плавець без виїмки, його лопаті дещо заокруглені. Голова відносно довга, у профіль трикутна. Рот нижній, невеликий. На щелепах є дрібні, щетинкоподібні зуби. Довжина тіла 18–20 см, маса до 200 г. Тривалість життя до 8 років. Загальне забарвлення тіла жовтаво-буре. Спина темнокоричнювата, черево світло-сірувате. На боках тіла навскоси від спини до черева розміщуються по п’ять чорних смужок. Плавці жовтаво-сірувавті. Спинні плавці та лопаті хвостового плавця темніші, ніж грудні, черевні та підхвостовий плавці.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку. Треба виділити на річках заповідні акваторії, де охоронялися б реофільні комплекси риб, у тому числі і чіп малий.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Через незначну чисельність та невеликі розміри промислового значення не має.

Джерело: Турянин, 1982; Щербуха, 1982; Вилер, 1983; Волош- кевич, 1999; Мовчан, 2001; Чередарик, Хлус, Скіль- ський, 2001; Харченко, Карпезо, Ляшенко, 2003. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьков