УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Не знаете, как произвести оценку наручных часов по фото? Обратитесь к специалистам Mir-Watch.

Перкарина чорноморська Percarina demidofii Nordmann, 1840

Перкарина чорноморська (Percarina demidofii Nordmann, 1840) Карта поширення Перкарина чорноморська в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Окуневі (Percidae). Один з 2-х видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України. Раніше вид розглядався у ранзі підвиду P. demidofі demidofі Nordmann, 1840.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Солонуваті води Чорного моря. В Україні зустрічається тільки в пн.-зх. частині Чорного моря.

Чисельність і причини її зміни: Низька. Основними причинами зміни чисельності є зникнення типових біотопів, зокрема осолонення акваторій лиманів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, та їх забрудненням.

Особливості біології та наукове значення: Веде солонувато-прісноводний спосіб життя, перебуваючи здебільшого в естуаріях, проникаючи в річки не вище помітної течії, переважно у пониззя річок (водосховища), їх гирла та лимани, уникаючи морських вод. Тримається зграями, частіше біля дна та у товщі води. У другій половині весни та влітку здійснює міграції в опріснені води. Статевої зрілості досягає на другому році життя. Плодючість до 3 тис. ікринок. Нереститься з травня до серпня на замулених ґрунтах, коли температура води досягає 18–26°С, у місцях з її солоністю 0,5-7‰. Молодь і дорослі особини добре витримують солоність води до 12,5‰ і зменшення кількості розчиненого у воді кисню до 1 см3 при температурі води 22-24°С. У кінці серпня — вересні відкочовує у місця зимівлі. Живиться цілодобово ракоподібними, червами, мальками оселедця, судака, ляща, тюльки, бичків тощо.

Морфологічні ознаки: Тіло високе, сплюснуте з боків, вкрите дрібною слабо прикріпленою лускою. Спинних плавців два, вони дотикаються між собою. Хвостовий плавець виїмчастий. Голова велика, трикутна, на ній великі порожнини сейсмосенсорних органів чуття. Рот великий, кінцевий, висувний. На щелепах велика кількість дрібних зубів. Краї передкришок з шипами, які на їх нижніх краях спрямовані вперед. Довжина тіла самок до 10,6 см, самців — до 7,2 см. Тривалість життя 2–3, зрідка 4 роки. Тіло майже прозоре, спина молочно-сірувата, боки сріблясто-біловаті з зеленаво-фіолетовим полиском, черево біляво-сірувате. Уздовж бічної лінії розміщені ряди чорних крапок. На кінці рила є чорна пляма, на потилиці така ж пляма у формі півмісяця.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не проводилися. Частково охороняється у Чорноморському БЗ. Необхідне створення об’єктів природно-заповідного фонду у причорномороських лиманах.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Через незначні розміри, кістлявість та ослизненість промислового значення не має.

Джерело: Чугунова, 1949; Щербуха, Шевченко, Коваль и др., 1995; Зайцев, 1998; Митяй, Демченко, Бровченко, 2001; Каталог коллекций, 2003; Новицкий, 2003; Ви- ноградов, 2006. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьков