УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Судак морський, судак буговець Sander marinus (Cuvier, 1828)

Судак морський, судак буговець (Sander marinus (Cuvier, 1828)) Карта поширення Судак морський, судак буговець в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Окуневі (Percidae). Один з 5-ти видів роду, один з З-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Басейни Чорного та Каспійського морів. В Україні ареал охоплює Дніпровсько-Бузький лиман, пониззя Пд. Бугу, сх. частину Тендрівської затоки, Березанський та Дністровський лимани.

Чисельність і причини її зміни: Мізерна, через порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, а також забруднення води і надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення: Солонуватоводна риба лиманів та узмор’я. Не витримує як значного осолонення води, так і її опріснення. Протягом літа-зими перебуває у лиманах, весною — у пониззях річок, де прісніша вода. Статевозрілим стає в 3-4 роки. Нереститься у квітні–травні за середньодобової температури води 8-20°С на твердому дні. Плодючіть самок завдовжки 45–50 см становить понад 60 тис. ікринок. Довжина тіла на 3 році життя близько 25 см, на 8 — понад 55 см. Молодь живиться рачками, личинками комах, вже на першому році життя рибою; дорослі особини — рибою.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, трохи стиснуте з боків. Спинних плавців два, відокремлені проміжком, передній з них трохи вищий від заднього. Голова видовжена, клиноподібна. Лоб ширший за діаметр ока. Рило довге, рот великий, кінцевий. На щелепах є дрібні зуби, між якими знаходяться ікла. Довжина тіла до 60 см, маса іноді перевищує 3 кг, тривалість життя понад 10 років. Забарвлення тіла темне. Спина сіра, черево сріблясто-біле. Упоперек тіла є понад десять темних смужок з нечітко окресленими краями. Спинні плавці темно-сіруваті з чорною оторочкою на передньому з них і такого ж кольору плямою на задньому спинному плавці. Решта плавців сіруваті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до ЧКУ (1994), МСОП і Європейського червоного списку. Частково охороняється у Дніпровсько-Бузькому лимані на ділянці Чорноморського БЗ «Волижин ліс». Організувати штучне розведення, реакліматизацію, кріоконсервування гамет та ембріонів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Можливе. Розроблена біотехніка штучного разведення у Туркменістані (Красноводськ), яка близька до біотехніки розведення судака звичайного (Україна).

Господарське та комерційне значення: Через свою рідкісність рибопромислового значення не має.

Джерело: Черняков, Ткаченко, 1999; Ткаченко, Хуторной, 2001. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьков