УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Iн'єкції диспорт Львів как действует диспорт.

Чоп звичайний, чоп великий Zingel zingel (Linnaeus, 1766)

Чоп звичайний, чоп великий (Zingel zingel (Linnaeus, 1766)) Карта поширення Чоп звичайний, чоп великий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Окуневі (Percidae). Один з 3-х видів роду, один з 2-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Басейни Дністра та Дунаю. В Україні ендемік бас. Дунаю та Дністра.

Чисельність і причини її зміни: Незначна. Причинами є порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, а також забруднення води та надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення: Прісноводна жила риба гірських та передгірних ділянок річок з швидкою течією, чистою, добре насиченою киснем водою. Місцями перебування є глибоководні ділянки річок з твердим дном з піску, гальки або глини, рідше їх мілководдя. Статевозрілим стає в 2–4 роки. Нереститься у квітні–травні. Плодючість до 10 тис. ікринок; дрібну та клейку ікру відкладає на дно. Довжина шести-семиліток досягає понад 27 см. Живиться здебільшого вночі, основний корм — донні безхребетні (личинки комах, черви, рачки, молюски), ікра та дрібна риба.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, струнке, у передній частині округле, у спинно-черевному напрямі трохи сплощене. Два спинних плавці розділені проміжком. Довжина хвостового стебла ледь перевищує довжину основи заднього спинного плавця. Хвостовий плавець з ледве помітною виїмкою. Голова відносно довга, трикутна. Рот нижній, верхня щелепа виступає над нижньою. На щелепах дрібні, щетинкоподібні зуби. Довжина тіла до 45 см (здебільшого до 25 см), маса 200–300 г, інколи до 1 кг. Тривалість життя близько 10 років. Загальне забарвлення тіла жовто-буре. Спина темно-коричнювата, черево світлосірувате. По боках тіла навскоси від спини до черева розміщуються по чотири чорних смужки, які ніби стрічками оперізують тіло. Плавці жовтаво-сіруваті. Спинні та хвостовий плавці темніші, ніж решта.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП та Європейського червоного списку. Охороняється у Дунайському біосферному заповіднику, в іхтіологічних заказниках «Репуженські острови», «Василівська вирва» та «Дарабанське плесо». Доцільно виділити заповідні акваторії на річках, де б охоронявся реофільний комплекс риб, у тому числі і чіп великий.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Через незначну чисельність промислового значення не має.

Джерело: Турянин, 1982; Щербуха, 1982; Вилер, 1983; Чере- дарик, Хлус, Скільський, 2001; Мовчан, 2001; Худий, 2002; Харченко, Карпезо, Ляшенко, 2003. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: Н.В. Кащенко