УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Зубарик звичайний Diplodus puntazzo (Cetti, 1777)

Зубарик звичайний (Diplodus puntazzo (Cetti, 1777)) Карта поширення Зубарик звичайний в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Спарові (Sparidae). Один з 13-ти видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України. Раніше вид розглядався в роді Puntazzo Bleeker, 1876.

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантичний океан та його моря. В Україні поширений у Чорному морі біля масиву КараДаг, поблизу Судака, Нового Світу, мисів АюДаг, Айя і Фіолент та м. Севастополя (бухти Кришталева, Омега, Костянтинівський равелін).

Чисельність і причини її зміни: Даних немає, причини не оціненого стану виду не з’ясовані. Можливо, завжди був рідкісним.

Особливості біології та наукове значення: Перебуває здебільшого у прибережних ділянках моря. Тримається серед підводних скель, що поросли водяними рослинами. Перед нерестом утворює невеликі зграї. Нереститься протягом серпня–вересня; у цей період агресивний. Росте досить швидко: довжина тіла і маса у жовтні становлять відповідно 10–14 см та 40–90 г, наприкінці 2 року життя — 20–23 см і 240–330 г, на 8–9 році — 30–32 см і 900–950 г. Молодь живиться планктонними та бентосними організмами, личинками інших риб; дорослі особини — водоростями, також рибою, молюсками, ракоподібними.

Морфологічні ознаки: Тіло дещо видовжено-округле, високе, стиснуте з боків. Лінія спини за головою крута, черево плоскіше, хвостове стебло коротке, низьке. Спинний плавець довгий. Основи грудних та черевних плавців наближені, з них грудні — довгі, черевні — короткі. Голова велика, рило загострене, рот невеликий. На обох щелепах однорядні зуби: спереду по 8 вузьких довгих і спрямованих вперед, з кожного боку близько 15 дуже дрібних і загострених. Довжина тіла до 50 см. Тривалість життя близько 10 років. Тіло сіруватосріблясте, на боках по 5–8 вузьких поздовжніх чорних смужок, на боках хвостового стебла великі чорні плями.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до ЧКУ (1994). В комплексі з іншими видами охороняється в Карадазькому ПЗ. Треба детальніше вивчити біологію, виявити нові місця мешкання, встановити у них заповідно-заказний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Через незначну чисельність та відносно невеликі розміри промислового значення не має.

Джерело: Салехова, Костенко, Богачик, Минибаева, 1987; Каталог коллекций…, 2003; Виноградов, 2006. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьков