УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Горбань темний Sciaena umbra Linnaeus, 1758

Горбань темний (Sciaena umbra Linnaeus, 1758) Карта поширення Горбань темний в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Горбаневі (Sciaenidae). Один з 6-ти видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантичне узбережжя Європи і Африки, внутрішні моря від Середземного до Азовського. В Україні відзначений в Чорному морі, зокрема у пн.-зх. його частині, біля Кара-Дагу, в р-ні Керченської протоки, та у пд.-зх. ділянці Азовського моря.

Чисельність і причини її зміни: Мала. Трапляється як прилов у виловах ставних неводів. Причинами зниження чисельності є забруднення води, надмірний вилов, у тому числі при підводному полюванні.

Особливості біології та наукове значення: Морська риба. Тримається у потайних місцях глибиною 10–15 м біля крутих скельних берегів, вертикальних скель і молів, рідше над піщаним, черепашковим і мулистим дном. Мігрує мало. Тримається зграями по 5–8 особин, іноді поодиноко. Біля берегів Криму відомий з травня по грудень, більш частий у липні–серпні. Середні розміри й маса тіла плідників біля Кара-Дагу коливаються в межах 14,3–20,5 см і 116–292 г, вік від 2 до 6 років при переважанні 3-річних особин. Плодючість у 10 самок завдовжки 26–47 см становила від 6,2 до 514 тис. ікринок. Розмноження відбувається у водах з помірною солоністю поза межами опріснення з першої половини червня по вересень, особливо інтенсивно у липні при температурі води 20–25°С. Нерест порційний, проходить у присмеркові години на відстані близько 2 км від берега. Молодь живиться дрібними організмами, дорослі особини більшими придонними, у тому числі рибою.

Морфологічні ознаки: Тіло помірно довгасте, відносно високе, стиснуте з боків. Передня частина спинного плавця коротша за задню в 1,7 раза. Бічна лінія пов на, дугою підіймається вгору до верхньозаднього краю зябрової кришки і поступово стає горизонтальною у бік хвостового плавця. Рот невеликий, кінцевий, нижній, з висувною верхньою щелепою, озброєною вузькою смужкою дрібних притуплених зубів. На нижній щелепі наявна смужка гостріших зубів. Самці й самки зовні однакові. Найбільша довжина тіла 70 см, у Чорному морі зазвичай від 21 до 35 см. Забарвлення спини темно-синє з фіолетовим чи золотистим відтінком, боки золотисті з мідним виблиском, черево сріблясто-біле.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесена до списків Бернської конвенції. Необхідно заборонити лов на даний вид з використанням ставних неводів та засобів підводного полювання, виявити і охороняти місця скупченння виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Реалізується у свіжому, частково у засоленому вигляді, також для виготовлення консервів.

Джерело: Смирнов, 1959; Олдридж, 1960; Световидов, 1964; Микрюков, 1966; Дехник, 1973; Дружинин, 1974; Ка- талог коллекций, 2003; Мовчан, 2006. Автор: А.І. Смірнов Малюнок: І.В. Маханьков