УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Губань зелений Labrus viridis Linnaeus, 1758

Губань зелений (Labrus viridis Linnaeus, 1758) Карта поширення Губань зелений в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Губаневі (Labridaae). Один з 4-х видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний, дуже вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Загальний ареал — субтропічний (47–20oN, 18–42oW), охоплює сх. частину пн.атлантичних вод, Середземне і Мармурове моря, протоку Босфор, Чорне море. В Україні зустрічається вздовж берегів Кримського п-ва поблизу мас. Кара-Даг, м. Севастополя і Балаклави.

Чисельність і причини її зміни: Дуже мала. За всі часи досліджень (1938–1982 рр.) у Чорному морі виловлено лише кілька особин. Причини зміни чисельності не з’ясовані.

Особливості біології та наукове значення: Прибережна зона морів. Трапляється серед каміння й скель, помірно порослих макрофітами та водоростями. Тримається у літоральній зоні морського узбережжя, біля скель і заростей водоростей на глибинах 2–50 м, старіші особини піднімаються не вище 15 м від дна. Як і інші представники роду, протягом життя може змінювати стать, тобто є факультативним ґермафродитом. Довжина тіла плідників 13,5–34,9 см. Живлення відбувається у світлий період доби. Мальки завдовжки до 1,5 см споживають планктон (веслоногих ракоподібних, ювенільні форми крабів тощо). Підрослі мальки і дорослі особини переходять на споживання риби. Ріст у цього виду інтенсивний, у довжину досягає 38 см.

Морфологічні ознаки: Тіло cлабко довгасте, доволі високе. Спинний плавець має 13–21 нерозгалужених колючих і 8–14 розгалужених м’яких променів. Рот кінцевий. Зуби на щелепах конічні, спереду збільшені, розміщені в один ряд. На щоках між оком і передкришковою кісткою є 7–8 рядів лусок. У бічній лінії 40 лусок. Забарвлення дуже мінливе. Зазвичай спина й голова зеленуваті з блакитним виблиском, боки буро-жовті з оливковим відтінком.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесений до ЧКУ, 1994. Потрібно вивчити особливості біології виду, з’ясувати причини зміни чисельності, заборонити вилов.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Промислового значення не має.

Джерело: Bănărescu, 1964; Световидов, 1964; Мовчан, 2006. Автор: А.І. Смірнов Малюнок: І.В. Маханьков