УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Пагель червоний Pagellus erythrinus (Linnaeus, 1758)

Пагель червоний (Pagellus erythrinus (Linnaeus, 1758)) Карта поширення Пагель червоний в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Спаровi (Sparidae). Один з 6-ти видів роду, єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Недостатньо відомий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантичний океан уздовж берегів Африки та Європи та у його морях. В Україні поширений у Чорному морі біля берегів Кримського п-ва та у його пн.-зх. частині (Бурнас).

Чисельність і причини її зміни: Дані відсутні. Причинами цього є незначна чисельність й, очевидно, умисне чи неумисне знищення під час промислового та любительсько-спортивного лову. Можливо, рідкісність виду.

Особливості біології та наукове значення: Морський вид. Дорослі особини з весни до осені тримаються біля берегів на піщаних та замулених ґрунтах, переважно поблизу оголених скель, на глибинах від 15 до 100 м. Молодь перебуває на мілководдях над піщаним дном. Влітку мігрує з Середземного моря у північніші моря. Гермафродит: статева залоза функціонує спершу як яєчник, у старшому віці — як сім’яник. Ікра плаваюча, з однією жировою краплею. Нереститься у квітні–травні. Молодь тримається зграями. Живиться дрібними рибами і донними безхребетними (ракоподібні, молюски).

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, стиснуте з боків, горбасте, вкрите середнього розміру міцно прикріпленою лускою. Спинний плавець довгий. Останні задні промені м’якої частини спинного та підхвостового плавців збільшені. Хвостовий плавець дуже виїмчастий, з загостереними лопатями. Грудні плавці довгі. Голова відносно невелика. Рот досить великий. Рило загострене. Передні зуби гострі, зігнуті, не дуже довгі, збоку на щелепах заокруглені жувальні зуби. Довжина тіла до 60 см. Спина і верхня частина боків оранжевочервонясті, нижня частина тіла рожевувата й срібляста. Бічна лінія виділяється блідоблакитним кольором, блакитний колір є також на спині й біля основи спинного плавця. Грудні плавці жовтаві. Краї зябрових кришок червонясті. Порожнина рота чорна. Очі жовтаві.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Треба детальніше вивчити біологію, виявити місця мешкання, встановити там заповіднозаказний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Через малу чисельність промислового чи аматорського значення не має.

Джерело: Световидов, 1964; Вилер, 1983; Виноградов, 2006. Автор: А.Я. Щербуха Малюнок: І.В. Маханьков