УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Умбріна світла, горбань світлий Umbrina cirrosa (Linnaeus, 1758)

Умбріна світла, горбань світлий (Umbrina cirrosa (Linnaeus, 1758)) Карта поширення Умбріна світла, горбань світлий в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Горбаневі (Sciaenidae). Один з 17-ти видів роду; єдиний вид роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Моря Атлантичного океану. Європейське і африканське узбережжя Атлантики, включаючи внутрішні моря від Середземного до Азовського. В Україні відзначений у Чорному та Азовському морях, зокрема вздовж берегів Кримського п-ва і в Керченській протоці, біля Бердянської та Обитічної кіс, у Каркінітській і Одеській затоках та у Дніпровсько-Бузькому лимані.

Чисельність і причини її зміни: Незначна. Причини зміни чисельності не з’ясовані.

Особливості біології та наукове значення: Морський шельфовий маломігруючий вид. Тримається в районі морських обмілин, переважно над піщаними ґрунтами з домішкою гальки, черепашника й мулу, з кам’янистим дном, біля скелястих берегів. Навесні підходить до берегів і входить у солоноводні затоки; взимку переміщується у глибші місця. Довжина тіла біля берегів Криму 22–33 см, у пн.зх. частині Чорного моря 37–48 см. На нерест (у серпні) переміщується у прибережну зону. Плодючість самки завдовжки 99 см, масою 7,5 кг і віком 8 років з пн.-зх. частини Чорного моря становить 2900 ікринок. Молодь завдовжки 3,7–4,8 см і масою 0,5–2,2 г у серпні–вересні живиться гамаридами, мізидами і креветками. Дорослі особини живляться придонними організмами (креветками, крабами, черв’яками), над кам’янистим дном полюють за рибами (хамсою, шпротом, скумбрією, кефаллю).

Морфологічні ознаки: Тіло помірно подовжене, доволі високе. Задній край передкришкової кістки зубчастий. Спинний плавець складається з двох не зовсім розділених частин. Найдовша колючка у спинному плавці третя. Хвостовий плавець усічений, іноді зверху трохи виїмчастий. На підборідді є короткий, трохи потовщений вусик. Рот малий, нижній, висувний. На верхній щелепі розосереджено розташовані смужкою тонкі загострені зуби, на нижній щелепі, густішою смужкою тупі зуби. Найбільша довжина тіла, вірогідно, до 1,5 м, маса — до 30 г. Забарвлення спини коричневе; з спини у напрямку вперед-вниз по світлих боках спускаються темні звивисті смужки. Спинний і хвостовий плавці трохи світліші за спину; анальний і парні плавці ще світліші. На зябровій кришці є темна пляма.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесена до ЧКУ, 1994 і списків Бернської конвенції (Середземноморська популяція). Треба визначити місця перебування виду і встановити там заповідний режим, заборонити вилов, з’ясувати причини зміни чисельності.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Другорядне значення у місцевому промислі.

Джерело: Салехова и др.,1987; Каталог коллекций, 2003; Мов- чан, 2006. Автор: А.І. Смірнов Малюнок: І.В. Маханьков