УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Піскара бура Callionymus pussilus Delaroche, 1809

Піскара бура (Callionymus pussilus Delaroche, 1809) Карта поширення Піскара бура в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Окунеподібні (Perciformes), родина — Лірові (Callionymidae). Один з 95-ти видів роду; один з 2-х видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середземне, Мармурове і Чорне моря. В Україні відзначається у Чорному морі вздовж пн.-зх. узбережжя та біля берегів Кримського п-ва (периферійна частина загального ареалу).

Чисельність і причини її зміни: Дуже незначна. Трапляються поодинокі особини (не щорічно). Причини зміни чисельності не встановлені.

Особливості біології та наукове значення: Населює неопріснені ділянки моря на глибині до 35 м; тримається на піщаних ґрунтах, інколи біля поверхні води. З місць зимівлі з глибших ділянок моря переміщується до берега на менші глибини для нагулу й розмноження. Самців у зграях удвічі більше, ніж самок. Нерест триває з середини травня до середини вересня за середньодобової температури води 16–24°С. Ікра відкладається порціями на піщане дно. Личинки розселюються на відстань до 15–20 км від берега, поступово переходячи від нектонного до придонного способу життя. Молодь живиться організмами планктону, дорослі водоростями, нижчими ракоподібними.

Морфологічні ознаки: Тіло і голова дуже довгі, притиснуті зверху. Рило видовжене, його довжина більша за діаметр ока. Спинних плавців 2, вони розділені невеликим проміжком. Зяброві отвори розміщені на спинному боці голови у вигляді двох малих округлих отворів. На нижньому боці кісткового виросту передкришкової кістки є загострений шип, вістря якого спрямоване вперед. Найбільша довжина тіла до 14 см. Забарвлення завжди сіре з чорними крапками. Анальний, хвостовий і черевні плавці з чорною оторочкою, хвостовий у самок — з 4–5 поперечними смужками, перший спинний темний, вздовж основи другого є ряд чорних крапок. У нерестуючих самців оранжевий перший спинний плавець і блакитні черевні (шлюбне вбрання), причому непарні плавці доволі збільшені порівняно з самками. Забарвлення спини буре, з дрібними чорними крапками й лініями, нижче яких розміщуються більші білуваті крапки з чорною торочкою.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до ЧКУ, 1994. Слід з’ясувати причини зміни чисельності, заборонити вилов, визначити місця перебування виду і встановити там заповідний режим.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Промислового значення не має.

Джерело: Световидов,1964; Ткаченко, 2001; Хуторной, 2001; Каталог коллекций, 2003; Freshwater fshes of Europe, 2004; Мовчан, 2006. Автор: А.І. Смірнов Малюнок: І.В. Маханьков