УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Нарцис вузьколистий Narcissus angustifolius Curtis (N. poëticus L. subsp. angustifolius (Curtis) Asch. et Graebn., N. poëticus L. subsp. radiiflorus (Salisb.) Baker, N. poëticus L. subsp. stellaris Haw.)

Нарцис вузьколистий (Narcissus angustifolius Curtis (N. poëticus L. subsp. angustifolius (Curtis) Asch. et Graebn., N. poëticus L. subsp. radiiflorus (Salisb.) Baker, N. poëticus L. subsp. stellaris Haw.)) Карта поширення Нарцис вузьколистий в Україні

Таксономічна належність: Родина Амарилісові — Amaryllidaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Рідкісний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Високогірний європейський вид, диз’юнктивно поширений переважно в субальпійському поясі Сх. та Центральної Європи (переважно Карпати та Балкани: Албанія, Угорщина, Румунія та прилеглі території). В Україні у високогір’ї (Свидовець і Мармарош), у Закарпатському передгір’ї, на Закарпатській рівнині. Адм. регіон: Зк.

Чисельність та структура популяцій: У високогір’ї популяції більш численні (близько 15), у передгір’ї та на рівнині малочисленні (3). Найбільша популяція в урочищі Кіреші поблизу м. Хуст, «Долина нарцисів», яка займає понад 200 га, можливо, має штучне походження. У Європі це єдине масове місцезростання N. angustifolius. Популяції мають переважно повночленні вікові спектри, наявні ювенільні та імматурні рослини. Щільність 5–25 рослин на 1 м2.

Причини зміни чисельності: Випас худоби та інші прояви господарської діяльності, у тому числі зривання на букети та викопування рослин для озеленення.

Умови місцезростання: У субальпійському поясі на висоті 1500-1800 м н.р.м., на схилах різної експозиції, переважно в лучних угрупованнях кл. Mulgedio-Aconitetea, рідше союзу Potentillo-Nardion (кл. Calluno-Ulicetea). На рівнині («Долина нарцисів») лучні угруповання асоціації Centaurio-Narcissetum angustifolii (кл. Cynosurion cristati, порядок Arrhenatheretalia, кл. Molinio-Arrhenatheretea). Мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина. Цибулини багаторічні, видовжені, діаметром 2–3 см, вкриті численними лусками, покривні луски бурі. Стебла поодинокі, 20–30 см завдовжки, при основі з 2 чи 3(5) вузьколанцетними листками 20–35 см завдовжки та 5–8 мм завширшки. Квітконоси з поодинокими квітками, квітконіжки при основі з широколанцетним плівчастим приквітковим листком. Оцвітина з циліндричною зеленкуватою трубочкою та колесоподібним відгином з 6 еліптичних жовтувато-білих лопатей. Привіночок (коронка) жовтуватий, з гофрованим яскравішим, іноді червонуватим, краєм. Плоди коробочки. Цвіте у високогір’ї у середині червня, на рівнині у першій половині травня, плодоносить, відповідно, у липні та червні. Розмноження насіннєве та вегетативне, дочірніми цибулинами з додаткових бруньок, що формуються на денці материнської цибулини.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карпатському БЗ. Доцільно встановити моніторинг за найбільш вразливими популяціями, зокрема, на Закарпатській рівнині у «Долині нарцисів». Заборонено викопування рослин, надмірне випасання, заліснення територій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Культивують у Карпатському БЗ.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, селекційне.

Джерело: Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Карпат- ські сторінки ЧКУ, 2002; Кричфалуший, Гендей, 1987; Кричфалуший, Комендар, 1990; Крічфалушій, Війна- гій, Андрик, Дашко, 1999; Малиновський, Крічфалу- шій, 2002; ЧКУ, 1996; Чопик,