УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Buy. Sell. Rent on Jiji Tanzania samsung s5 Wide choice. Trusted sellers.

Ведмедиця велика Pericallia matronula (Linnaeus, 1758)

Ведмедиця велика (Pericallia matronula (Linnaeus, 1758)) Карта поширення Ведмедиця велика в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Ведмедиці (Arctiidae). Представник монотипового роду.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Лісова зона Євразії. В Україні поширений у Карпатах, Закарпатті, на Поліссі, Поділлі, частково у лісостеповій зоні. Локальний.

Чисельність і причини її зміни: Незначна (здебільшого зустрічаються лише поодинокі особини).

Причини зменшення чисельності: не з’ясовані, можливо, хімічні обробки лісів, знищення підліску, встановлення електричних ліхтарів у лісі чи поблизу, які приваблюють метеликів, котрі потім стають здобиччю кажанів, птахів тощо чи гинуть з інших причин.

Особливості біології та наукове значення: В Україні особливості біології вивчені недостатньо. Зустрічається у листяних та мішаних лісах, особливо з густим підліском, на узліссях та вирубках. Генерація одно- або дворічна. Літ імаго відбувається у червні–липні. Метелики активні вночі, іноді самці літають вдень. Самки відкладають яйця рядками на нижній бік листків кормових рослин. Гусінь живиться листям різноманітних дерев, чагарників і трав (дуб, ясен, ліщина, липа, верба, жимолость, кульбаба, подорожник, чорниця, нечуйвітер та ін.). Зимує гусінь у лісовій підстилці, у якій навесні і заляльковується.

Морфологічні ознаки: Досить великий метелик з характерною зовнішністю. Розмах крил — 69–90 мм. Переднє крило буро-коричневе з 4 великими жовтуватими плямами уздовж переднього краю. Задні крила яскраво-жовті з 2 рядками великих чорних плям. Черевце червоне з подовж нім рядком чорних плям.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Не розроблені. Як компонент біоценозу пасивно охороняється на деяких заповідних територіях (зокрема, у регіональному ландшафтному парку «Чернівецький»). Треба зберегти ділянки природних листяних та мішаних лісів з густим підліском. Доцільний пошук популяцій виду та створення ентомологічних заказників у місцях розповсюдження виду з певною регламентацією лісогосподарської діяльності (заборона знищення підліску та застосування пестицидів тощо).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Шелюжко, 1941; Плющ, Шешурак, 1997; Різун, Коновалова, Яницький, 2000; Хлус, Чередарик, Скільський, Череватов, 2002; Стадниченко та ін., 2003; Берест та ін., 2006; Геряк, Канарський, 2006; Канарський, 2006; Macek et al., 2007. Особисті повідом лення