УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Жовтюх торфовищний Colias palaeno (Linnaeus, 1761)

Жовтюх торфовищний (Colias palaeno (Linnaeus, 1761)) Карта поширення Жовтюх торфовищний в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Білани (Pieridae). Один з близько 80 видів роду; у фауні України представлений номінативним підвидом.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Лісова і тундрова зони Євразії. В Україні зустрічається на правобережному Поліссі, відома одна популяція на пд. Житомирської обл. Локальний.

Чисельність і причини її зміни: Переважно незначна. Подекуди, наприклад, у Рівненському заповіднику, кількість метеликів у пік льоту досягає 6–10 особин на 1 га.

Причини зменшення чисельності: руйнування біотопів внаслідок меліоративних робіт і добування торфу, заростання торфовищ деревами та чагарниками.

Особливості біології та наукове значення: Перебуває майже виключно на торфовищах з заростями буяхів. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів триває з кінця травня до липня. Самка відкладає до 600 яєць по одному на поверхню листків кормової рослини (буяхи), розвиток яєць триває близько 7 діб. Гусінь розвивається з липня до вересня–жовтня, зимує, у травні перетворюється на лялечку (стадія триває 1– 3 тижні).

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 43-55 мм. Крила самця жовтолимонні з широкою чорною облямівкою та яскраво-рожевою оторочкою. Самки мають більш бліде забарвлення крил.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у деяких заповідниках Полісся України. У місцях з високою чисельністю особин виду доцільним є створення ентомологічних заказників з недопущенням змін гідрологічного режиму та промислової експлуатації торфовищ. Рекомендується зберігати у природному стані торфовища (в першу чергу, верхові багнища).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Ксенжопольский, 1912, 1911, Romaniszyn, Schille, 1929; Образцов, Шелюжко, 1939; Хлус, Чередарик, Скільський, Череватов, 2002; Некрутенко, Чиколо- вець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Берест та ін., 2006; Плющ, 2006, 2007; Львовский, Моргун, 2007; Кана