УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Райдужниця велика Apatura iris (Linnaeus, 1758)

Райдужниця велика (Apatura iris (Linnaeus, 1758)) Карта поширення Райдужниця велика в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Німфаліди (Nymphalidae). Один з 3 видів роду у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Лісова зона помірних широт Євразії. В Україні зустрічається переважно в зоні мішаних лісів Правобережжя, на Поділлі, у Карпатах та Закарпатті, подекуди у Лісостепу.

Чисельність і причини її зміни: Нечисленний, місцями рідкісний вид, на окремих ділянках у пік льоту імаго кількість може досягати до 1–5 особин на 1 га. У деяких регіонах зустрічаються лише поодинокі особини, ймовірно, чисельність там зменшується.

Причини зменшення чисельності: руйнування біотопів виду (вирубування природних лісів, зміна породної структури та густоти деревного покриву, урбанізація), хімічна обробка лісу.

Особливості біології та наукове значення: Зустрічається у листяних та мішаних лісах, узліссях та невеликих галявинах вздовж берегів водойм, на узбіччях доріг, просіках тощо. Локальний вид. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів спостерігається у червні — на початку серпня. Літають у кронах дерев, у спеку спускаються до землі, скупчуючись у вогких місцях , на купках гною, особливо на лісових дорогах. Живляться соком берези, клена та інших дерев, гусінь — листям верби та осики. Самка відкладає по 1–2 яйця (розвиваються 8–14 днів) на нижню поверхню листка або кору гілки. Зимує гусінь ІІІ віку у коконі з павутиння та листя на гілці, на лялечку перетворюється наприкінці весни. Розвиток лялечки триває 2–3 тижні.

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 62–88 мм. Крила чорно-бурі, у самців — з яскраво-фіолетовим вилиском, на передніх крилах косі білі плями, на задніх — біла перев’язка з зубчиком на зовнішньому краї. На задніх крилах також є темне очко з облямівкою оранжевого або коричневого кольору.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у багатьох заповідних територіях зх. та пн. України, зокрема у Карпатському БЗ. Доцільне збереження деревної та чагарникової рослинністі, на якій розвивається цей вид, зокрема вздовж водотоків, та створення ентомологічних заказників у місцях перебування виду. Слід обмежити застосування пестицидів у лісах.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Образцов, Шелюжко, 1939; Хлус, Чередарик, Скільський, Череватов, 2002; Шешурак, Плющ, Ка- вурка, 2004; Некрутенко, Чиколовець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Берест та ін., 2006; Плющ, 2006, 2007; Львовский, Моргун, 2007; Канарський, 2006, 2007; Шешур