УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Зегрис Евфема Zegris eupheme (Esper, 1805)

Зегрис Евфема (Zegris eupheme (Esper, 1805)) Карта поширення Зегрис Евфема в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Лускокрилі (Lepidoptera), родина — Білани (Pieridae). Один з двох європейських видів невеликого палеарктичного роду. У фауні України представлений типовим підвидом.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд.-Зх. Європа (Португалія, Іспанія), Пн. Африка (Марокко), Мала Азія, пд. Сх. Європи, Кавказ, Закавказзя, Казахстан. В Україні у теперішній час зустрічається лише місцями у степовій зоні та Криму. Дуже локальний.

Чисельність і причини її зміни: Переважно незначна; подекуди (наприклад, уздовж шляхів біля БЗ «Асканія-Нова») кількість метеликів у пік льоту може досягати до 10 особин на 1 га.

Причини зменшення чисельності: порушення місць перебування виду (розорювання цілинного степу, викошування та випалювання трав, інтенсивне випасання худоби).

Особливості біології та наукове значення: Зустрічається у цілинному степу, на ділянках степової рослинності біля морського узбережжя та оз. Сиваш, іноді на рудеральній рослинності вздовж шляхів і зрошувальних каналів. Дає 1 генерацію на рік. Літ метеликів триває з середини квітня до травня, можливі міграції. Самки відкладають яйця на квіткові бруньки деяких хрестоцвітих. Гусінь з’являється через 5–8 діб, розвивається 17–40 діб, перетворюючись у кінці червня на лялечок, які зимують.

Морфологічні ознаки: Розмах крил — 40–49 мм. Загальний фон забарвлення крил — білий. Мають характерну сіру з оранжевою серединою пляму на вершині досить гострих передніх крил, у самок ця оранжева пляма може бути невиразною, або зовсім заміщеною сірим кольором. Задні крила з невиразним зеленувато-жовтуватосірим візерунком — блідим відбитком малюнка нижньої сторони крила.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Вид занесено до Європейського Червоного списку. Охороняється на деяких заповідних територіях, зокрема, у БЗ Чорноморському та «Асканія-Нова». Доцільно створити ентомологічні заказники у місцях перебування виду (наприклад, у Білозерському р-ні Херсонської обл.).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Образцов, Шелюжко, 1939; Некрутенко, Чиколо- вець, 2005; Плющ та ін., 2005, 2006; Плющ, 2006, 2007; Львовский, Моргун, 2007. Особисті повідо- млення Бідичака, Волошина, Герасимова, Голобо- родька, Жакова, Ковальчука, Мулєнка, Паламар- чука, Пузанова, Шеш