УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Жовна зелена (дятел зелений) Picus viridis Linnaeus, 1758

Жовна зелена (дятел зелений) (Picus viridis Linnaeus, 1758) Карта поширення Жовна зелена (дятел зелений) в Україні

Таксономічна належність: Клас — Птахи (Aves), ряд — Дятлоподібні (Piciformes), родина — Дятлові (Picidae). Один з двох видів роду у фауні України, представлений номінативним підвидів P. v. viridis.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Зх. Євразія від Атлантичного узбережжя на сх. до долини р. Волга, на пн. до Скандинавського п-ва, на пд. до Середземноморського узбережжя і Малої Азії. В Україні гніздиться на Поліссі, у зх. р-нах та, спорадично, у пониззях рр. Дунай та Дністер.

Чисельність і причини її зміни: Загальна чисельність в Україні становить біля 500–800 пар. У Сх. Поліссі в останні десятиріччя чисельність виду зменшилась майже в 3 рази. В Лісостепу перестав гніздитися ще в 1920-х рр.

Причини зміни чисельності: вирубування заплавних лісів, використання пестицидів та, можливо, конкуренція за місця гніздування з більш численною жовною сивою.

Особливості біології та наукове значення: Гніздовий, осілий і кочовий птах. Оселяється в листяних і мішаних лісах, переважно річкових долин. У другій половині квітня утворює пари і видовбує дупла, переважно в м’яких породах дерев. Кладки з 2–8 яєць з’являються у другій половині травня — на початку червня. Пташенята залишають гніздо в червні–жовтні. Живиться переважно мурахами та їхніми лялечками, може їсти плоди вишні, черешні, шовковиці.

Морфологічні ознаки: Маса тіла — 186–250 г, розмах крил — 40–42 см. Довжина тіла самця — 330–360 мм, дов жина тіла — самки 340–371 мм. Великий дятел з яскраво-зеленим забарвленням верху, блідно-зеленим низом та жовтим надхвістям. Червона пляма на голові закриває тім’я і потилицю. Лоб чорний, навколо очей чорні плями. Самець вздовж щік має червоні «вуса» з чорним обідком, у самки «вуса» чорні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Знаходиться під охороною Бернської конвенції (Додаток ІІ). В Україні охороняється на об’єктах ПЗФ Полісся, зх. р-нів та у Дунайському БЗ.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Страутман, 1954; Мальчевский, Пукинский, 1983; Митяй, 1983; Афанасьев, 1998; Біорізноманітність Дунайського біосферного заповідника…, 1999; Гаврись, 2003. Автор: Г.Г. Гаврись Малюнок: І.І. Землянських

Можливо, вас зацікавлять ще такі тварини: