УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Сейрофора ямчаста, ксантоанаптіхія ямчаста, телосхістес ямчастий Seirophora lacunosa (Rupr.) Froden Xanthoanaptychia lacunosa (Rupr.) S. Kondr. & Kärnefelt (=Teloschistes lacunosus (Rupr.) Savicz)

Сейрофора ямчаста, ксантоанаптіхія ямчаста, телосхістес ямчастий (Seirophora lacunosa (Rupr.) Froden Xanthoanaptychia lacunosa (Rupr.) S. Kondr. & Kärnefelt (=Teloschistes lacunosus (Rupr.) Savicz)) Карта поширення Сейрофора ямчаста, ксантоанаптіхія ямчаста, телосхістес ямчастий в Україні

Таксономічна належність: Родина Телосхістові — Teloschistaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Пустельно-степовий вид, єдиний представник роду у флорі України.

Ареал виду та його поширення в Україні: Зх. і Сх. Європа, Сх. Закавказзя, Зх., Середня та Центральна Азія, Пд.-Зх. Сибір, Пд. Африка. Пд. райони степової зони (пн. узбережжя Сиваша, с. Чурюк, Чонгарський п-ів; пн.-зх. узбережжя Азовського моря з косами о. Бірючий та Арабатською Стрілкою; Кримський п-ів — околиці м. Євпаторії). Адм. регіон: Кр, Хр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці або невеликими групами.

Причини зміни чисельності: Порушення біотопів унаслідок господарської діяльності (зокрема рекреаційне навантаження, забруднені стічні води).

Умови місцезростання: Найчастіше — солонці та солончаки (на ґрунті, серед заростей сарсазану шишкуватого); на ґрунтах, що містять гіпс.

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань до 5 см заввишки, кущиста, матова, від сріблясто-сірої до світло-коричневої. У сухому стані слань тверда та крихка, у вологому — хрящувата. Її частки стрічкоподібні досить широкі (у нижній і середній частинах до 13 мм), жолобчасто вигнуті, на кінцях пальчасто розсічені на численні переплутані лопаті, вкриті низьким пушком. Апотеції розвиваються рідко. Розмножується вегетативно (фрагментами слані) та статевим (біполярними спорами) шляхом; в межах України спороношення не має.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Азово-Сиваському НПП. Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону. Здійснювати заходи, спрямовані на збереження природних угруповань у приморській зоні.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Oкснеp, 1937; Томин, 1937; Баpхалов, 1969; Копа- чевская, 1986; ЧКУ, 1996.