УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Ялець-андруга європейський Telestes soufa Risso, 1827

Ялець-андруга європейський (Telestes soufa Risso, 1827) Карта поширення Ялець-андруга європейський в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Коропоподібні (Cypriniformes), родина — Коропові (Cyprinidae). Один з 4-х видів роду, єдиний вид роду у фауні України. Раніше вид відносили до роду Ялець — Leuciscus Cuvier, 1816 і в Україні він розглядався в ранзі підвиду Ялець-андруга закарпатський — L. soufa agassii Valensiennes, 1844.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Ріки Центральної Європи, Пд. Франції і Пн. Італії. В Україні зустрічається тільки на Закарпатті (сх. межа ареалу).

Чисельність і причини її зміни: Більш-менш звичайний у Теребле-Ріцькому водосховищі; в інших місцях виловлюють до десятка особин. Порушення типових біотопів у результаті зміни гідрологічного, хімічного, біологічного режимів водойм, спричиненої гідротехнічним будівництвом, господарською діяльністю (випрямлення руслових ділянок, вирубка лісу, вилучення гравію і гальки з річок, забруднення води, надмірний вилов тощо).

Особливості біології та наукове значення: Прісноводна зграйна придонна риба гірських річок, яка вибирає місця з помірною або слабою течією. Статевої зрілості досягає в 2–3 роки при довжині тіла самців понад 5–7 см, самок понад 9 см. Нерест — з кінця березня — початку квітня до кінця травня — початку червня. Плодючість самок завдовжки 9–15 см і масою 13–61 г у середньому складає 2,6 тис., при максимальній кількості 5 тис. ікринок. Ікра донна, відкладається на мілководді. Живиться тваринною (червами, ракоподібними, личинками і лялечками комах та падаючими у воду комахами, ікрою риб тощо) і рослинною (діатомовими, нитчастими та ін. водоростями, насінням вищих рослин і т. д.) їжею.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, низьке, слабко стиснуте з боків. Рот маленький, нижній, напівмісячний. В бічній лінії переважно 53–59 лусок. Найбільша довжина 20 см, зазвичай 15–17 см, маса до 100 г, зазвичай 40–50 г, тривалість життя близько 10 років. Верхня частина тіла темно-сіра з оливковим, зеленкуватим або металевим вилиском, боки сіруватосріблясті, черево сріблясто-біле. Від кінця рила до початку хвостового плавця посередині боків проходить широка темна смуга. Спинний і хвостовий плавці оливковосірі, парні і анальний жовтуваті. Основа всіх плавців оранжева або жовтувата.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Заборона вилову, виявлення типових місць перебування і встановлення в них заповідного режиму. Занесений до ЧКУ (1994), списків Бернської конвенції і МСОП.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Промислового значення не має. Об’єкт аматорського вилову.

Джерело: Владыков, 1926; Мовчан, 1988, 2000а, 2005; Ката- лог коллекций, 2003; Koščo et al., 2004; Kottelat, Freyhof, 2007. Автор: Ю.В. Мовчан Малюнок: І.В. Маханьков