УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Шемая кримська Alburnus mentoides (Kessler, 1859)

Шемая кримська (Alburnus mentoides (Kessler, 1859)) Карта поширення Шемая кримська в Україні

Таксономічна належність: Клас — Променепері риби (Actinopterygii), ряд — Коропоподібні (Cypriniformes), родина — Коропові (Cyprinidae). Один з понад 20-ти видів роду, один з 3-х видів роду у фауні України. Раніше цей вид розглядався в роді Шемая — Chalcalburnus (Berg, 1932) у ранзі підвиду C. chalcoides mentoides (Kessler, 1859).

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Ендемік Криму: рр. Бельбек, Салгір, Альма, Сімферопольське водосховище та, можливо, холодноводні ставки.

Чисельність і причини її зміни: Нечисленна, поодинці зустрічається в уловах рибалок-аматорів. Знищення нерестовищ і погіршення умов нагулу в результаті осушення річок та вилучення води для сільськогосподарських та побутових потреб, гідротехнічне будівництво, забруднення води і ґрунтів річок, надмірний вилов.

Особливості біології та наукове значення: Прісноводна пелагічно-придонна зграйна жила риба, яка віддає перевагу ділянкам із помірною або швидкою течією і чистою водою. Статевої зрілості досягає у віці 2–3 років при довжині тіла близько 8 см. Розмножується в травні–червні. Плодючість до 5 тис. ікринок. Нерест порційний, проходить на мілководдях (на глибині 20–70 см), у місцях з чистою водою, помірною течією і щільним піщаним, піщано-гальковим або дрібнокам’янистим ґрунтом при температурі води 15–20°С. Живиться планктоном, личинками і дорослими комахами, дрібними ракоподібними, ікрою риб.

Морфологічні ознаки: Тіло видовжене, невисоке, сплюснуте з боків. Рот кінцевий, косо зрізаний, нижня щелепа дещо виступає уперед. Зябрових тичинок не більше 25. Діаметр ока в середньому складає зазвичай не менше 25% довжини голови. Лусок у бічній лінії 58–72. Найбільша довжина тіла 17 см, зазвичай 10–11 см, тривалість життя до 5 років. Спина темно-сіра з синюватим вилиском, боки сірувато-сріблясті з блакитним відтінком, черево сріблястобіле. Інколи на голові і боках буває невиразна поздовжня темна смуга. Плавці сіруваті.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно вивчити біологію і сучасне поширення, заборонити вилов і створити іхтіологічні заповідники в місцях, де тримається ця риба. Занесена до ЧКУ (1994) і МСОП.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Немає, але можливе.

Господарське та комерційне значення: Через малу чисельність промислового значення не має.

Джерело: Делямуре, 1964; Веселов, 1977; Мовчан, 1988, Бол- тачев, 1999; Freyhof, Kottelat, 2007. Автор: О.Р. Болтачов Малюнок: О.Ю. Запорожець, І.В. Маханьков