УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Рядовка опенькоподібна Tricholoma focale (Fr.) Ricken [Armillaria focalis (Fr.) P. Karst.]

Рядовка опенькоподібна (Tricholoma focale (Fr.) Ricken [Armillaria focalis (Fr.) P. Karst.]) Карта поширення Рядовка опенькоподібна в Україні

Таксономічна належність: Родина Рядовкові — Tricholomataceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Бореальний вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа, Азія та Пн. Америка. В Україні відомий з Лівобережного Лісостепу, Лівобережного та Старобільського злаково-лучного Степу, Правобережного злакового Степу. Адм. регіони: Пл, Дн, Лг, Хс.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці, спорадично.

Причини зміни чисельності: Збирання населенням, знищення лісів унаслідок вирубування, пожеж.

Умови місцезростання: Соснові ліси на піщаних ґрунтах; на ґрунті.

Загальна біоморфологічна характеристика: Шапинка діаметром 5–10 см, середньом’ясиста, спочатку опукла, згодом опуклорозпростерта до плоско-розпростертої, з широким горбком, молода клейка, згодом суха, радіально-волокниста, в центрі іноді луската, часом радіально тріщинувата, цегляно-червона, рудувато-червона, оранжево-коричнювата, з темними радіальними волокнами, край спочатку загнутий, згодом прямий, із залишками покривала. Пластинки прирослі зубцем або закругленоприрослі, тонкі, густі, спочатку білі, часом з жовтуватим відтінком, згодом з’являються блідо-іржаво-руді плями. Спори 3–4,5×2,5–3 мкм, широко-еліпсоподібні, гладенькі, безбарвні. Споровий порошок білий. Ніжка 6–8×1–2 см, центральна, суцільна, валькувата, звужується донизу, основа часом майже коренеподібна, над кільцем біла, з пластівчастим нальотом, нижче волокнистолуската, червоно-коричнева, цегляночервона, мідно-червона. Кільце розташоване у верхній частині ніжки, шкірясте, по краю повстисто-волокнисте, червоно-коричневе. М’якуш міцний, білий, з запахом та смаком свіжого борошна. Пряжки є. Плодові тіла з’являються в серпні–жовтні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Луганському ПЗ. Необхідно створити ботанічні заказники в інших місцезнаходженнях виду та виділити його в чисту культуру.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Мікоризоутворювач. Їстівний гриб.

Джерело: Придюк, 2005; Таран, 1989; ЧКУ, 1996.