УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Лилик двоколірний Vespertilio murinus Linnaeus,1758

Лилик двоколірний (Vespertilio murinus Linnaeus,1758) Карта поширення Лилик двоколірний в Україні

Таксономічна належність: Клас — Ссавці (Mammalia), ряд — Рукокрилі (Chiroptera), родина — Лиликові (Vespertilionidae). Один з 2-х видів роду; єдиний вид роду у фауні Європи.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Охоплює Середню, Сх. Європу, Кавказ, Передню та Центральну Азію, Пд. Сибір, Монголію та Пн. Китай, до Далекого Сходу. Україна повністю входить в ареал виду.

Чисельність і причини її зміни: Відносно звичайний вид.

Причини зміни чисельності: зменшення кількості придатних сховищ; непокоєння тварин в сховищах, негативне ставлення населення до рукокрилих.

Особливості біології та наукове значення: Влітку оселяється в будівлях, дуплах, скельних тріщинах. Самиці утворюють виводкові колонії чисельністю до кількох десятків особин, іноді спільні з іншими видами. Народження припадає на кінець червня — початок липня. Самці та ялові самиці оселяються окремо. Період парування відбувається восени та на початку зимівлі. Восени для самців цього виду характерна демонстрація характерної шлюбної вокалізації. Донедавна вид вважався облігатним мігрантом. Останніми роками з’явилися докази зимівлі виду у багатьох регіонах України (всі зимові знахідки — у будівлях; ймовірно у гірських місцевостях також зимує у скельних тріщинах). За стратегією полювання відноситься до видів відкритих просторів. Основу трофічного списку складають двокрилі, крім цього — ручейники, жуки, лускокрилі, рівнокрилі, сітчастокрилі. Самиця народжує звичайно двох малят один раз на рік. Максимальна зафіксована тривалість життя — 13 років. В місцях свого поширення вид відіграє важливу роль регулятора чисельності багатьох комах.

Морфологічні ознаки: Середній за розміром вид. Надочна лопасть вушниць добре розвинута. Крила порівняно вузькі. Літальна перетинка кріпиться до основи пальця. Епіблема широка з поперечною перегородкою. Вушниці та літальні перетинки темні. Темні основи волосинок хутра спини (бурі, майже чорні або руді), їх сріблясті кінчики формують чітке двокольорове забарвлення. Хутро черева брудно-сіре.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охоронні категорії: EUROBATS; Бернська конвенція (Додаток II), Боннська конвенція (Додаток II); МСОП: LC. Заходи охорони мають включати збереження сховищ виду; поширення інформації щодо вразливості та необхідності охорони рукокрилих.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Наявна інформація щодо одного, неуспішного, випадку розмноження виду в неволі.

Господарське та комерційне значення: Не має.

Джерело: Абелєнцев, Попов, 1956; Bauerova, Ruprecht, 1989; Rydell, Baagøe, 1994; Покиньчереда, 1999; Tyschenko, 2000; Тищенко, Годлевська, 2008; Осо- бисті повідомлення: Хохлова, Гащак, Влащенко. Автор: О.В. Годлевська Фото: В.М. Тищенко