УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Яструб коротконогий (тювик європейський) Accipiter brevipes (Severtzov, 1850)

Яструб коротконогий (тювик європейський) (Accipiter brevipes (Severtzov, 1850)) Карта поширення Яструб коротконогий (тювик європейський) в Україні

Таксономічна належність: Клас — Птахи (Aves), ряд — Соколоподібні (Falconiformes), родина — Яструбові (Accipitridae). Один з видів політипного роду; один з 3-х видів у фауні України.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Пд. Сх. Європи, Зх. Азія (Мала Азія, Закавказзя). Зимує на Близькому Сході та у Пн.-зх. Африці. В Україні гніздиться виключно в Луганській обл. (долина р. Сіверського Дінця та пониззя його притоки — р. Деркула).

Чисельність і причини її зміни: Протягом ХХ ст. скорочувалась, стабілізувалась у 1980–1990 рр. на рівні 40–50 пар. В останні роки спостерігається тенденція до зменшення. На початку ХХІ ст. європейську популяцію оцінюють у 3,2–7,7 тис. пар. Спостерігається загальне багаторічне скорочення ареалу виду, причини якого до кінця не вивчені. В останні роки помітно зросло хижацтво великого яструба.

Особливості біології та наукове значення: Перелітний. У місцях гніздування з’являється у другій половині квітня. Тримається у заплавних світлих мозаїчних лісах (гол. чин. з тополі або дуба), на відстані не більше 100 м від берега річки. Гнізда влаштовує на деревах, на висоті 6–20 (в середньому 8–12) м, недалеко від берега річки. У середині травня відкладає 3–5 яєць. Насиджує в основному самка (30–35 діб). Пташенята стають на крила в середині липня. Майже усі пташенята успішно залишають гніздо. Відлітає до місць зимівлі переважно у вересні. Живиться ящірками, рідше дрібними птахами, гризунами, великими комахами.

Морфологічні ознаки: Маса тіла 190–280 г, довжина тіла 330–380 мм, розмах крил 640–800 мм. Дорослий самець зверху сизий, знизу білуватий з буруваторудими поперечними смугами. Самка зверху бура, низ тулуба рудіший, ніж у самця. У природі дуже схожий на яструба малого.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: На заповідних територіях країни гніздування не виявлено. Включено до CITES (Додаток ІІ), Боннської (Додаток ІІ) та Бернської (Додаток ІІ) конвенцій.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Ветров, 1994, 1998; Белик, Ветров, 1998,1999; Birds in Europe..., 2004. Автор: В.В. Ветров Малюнок: І.І. Землянських