УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Печериця таблитчаста Agaricus tabularis Peck

Печериця таблитчаста (Agaricus tabularis Peck) Карта поширення Печериця таблитчаста в Україні

Таксономічна належність: Родина Печерицеві — Agaricaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Ксеромеридіональний євразійсько-американський маловідомий вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Європа, Азія та Пн. Америка. В Україні відомий з Лівобережного Лісостепу, Лівобережного, Старобільського та Донецького злаково-лучного Степу, Лівобережного злакового Степу та Кримського Степу. Адм. регіони: См, Дц, Лг, Хс, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці та групами, іноді утворює «відьомські кола».

Причини зміни чисельності: Розорювання степів, надмірний випас худоби, пожежі.

Умови місцезростання: Цілинні степи, на ґрунті.

Загальна біоморфологічна характеристика: Шапинка діаметром 5–20 см, товста, м’ясиста, спочатку напівкуляста, згодом випуклорозпростерта, іноді плоска посередині, розтріскуєтся на концентрично розташовані пірамідальні ділянки, таблитчасто-тріщинувата (пірамідальні ділянки часто вкриті дрібними притиснутими волокнистими лусочками), іноді по краю гладенька, білувата, білуватосіра, при дотику жовтіє, край шапинки загнутий, згодом прямий, часто з залишками покривала. Пластинки вільні, тонкі, густі, спочатку рожевувато-коричневі, згодом темно-коричневі, з світлим краєм. Спори 6,5–8,7×4,6–6,5 мкм, широко-еліпсоподібні, гладенькі, коричневі. Споровий порошок темно-коричневий. Ніжка 4–7×1–3 см, центральна, циліндрична, злегка звужується до основи, суцільна, гладенька, шовковистоволокниста, біла. Кільце розташоване у верхній частині ніжки, просте, широке, згодом звисаюче, білувате, згори гладеньке, знизу волокнисте. М’якуш білий, на зламі не змінюється або злегка рожевіє (головним чином над пластинками і в основі ніжки), при підсиханні жовтіє, з приємним грибним запахом, смак солодкий. Пряжки є. Плодові тіла з’являються в червні–жовтні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Луганському та Українському степовому ПЗ, а також у БЗ «АсканіяНова». Необхідно створити ботанічні заказники в інших місцезнаходженнях виду, а також виділити його в чисту культуру.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне. Їстівний.

Джерело: Вассер, 1980, 1996; Вассер, Солдато- ва, 1977; Визначник грибів України, 1979; Зерова, 1956; Саркіна та ін., 2003; ЧКУ, 1996.