УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Білопечериця Мозера Leucoagaricus moseri (Wasser) Wasser (Lepiota moseri Wasser)

Білопечериця Мозера (Leucoagaricus moseri (Wasser) Wasser (Lepiota moseri Wasser)) Карта поширення Білопечериця Мозера в Україні

Таксономічна належність: Родина Печерицеві — Agaricaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Рідкісний ендемічний вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Вид відомий лише в Україні. Лівобережний злаково-лучний Степ (Запорізька обл., окол. м. Запоріжжя), Правобережний (Херсонська обл., м. Херсон) та Лівобережний (Херсонська обл., Цюрупинський р-н, Цюрупинське л-во) злаковий Степ. Адм. регіони: Хс, Зп.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється поодинці та маленькими групами.

Причини зміни чисельності: Не досліджені.

Умови місцезростання: Росте в парках, дубових лісосмугах, насадженнях білої акації (Robinia pseudoacacia L.); на пісках.

Загальна біоморфологічна характеристика: Шапинка діаметром 1–3,5 см, тонком’ясиста, спочатку округла, згодом напівкуляста, випукло-розпростерта, з невеликим горбиком, суха, матова, гола, з прямим, злегка борозенчастим, іноді оксамитовим або розтрісканим краєм, білувата, посередині світло-коричнева. Пластинки вільні, з коларіумом шириною 1–2,5 мм, тонкі, густі, спочатку білі, згодом блідо-кремові. Спори 5,7– 7,1×3,6–4,7 мкм, яцеподібно-еліпсоподібні, злегка загострені до основи, з малопомітною порою проростання, гладенькі, тонкостінні, безбарвні, з 1–2 краплями олії. Споровий порошок білий. Ніжка 1,3–3,5×0,3–0,6 см, центральна, циліндрична, суцільна, з бульбоподібно розширеною основою завширшки 1–2 см, з кільцем, над ним біла, нижче — сірувата, волокниста. Кільце посередині ніжки або дещо нижче, приросле, лійкоподібне, звисаюче, згори злегка борозенчасте, знизу гладеньке, 2–3 мм завширшки, біле. М’якуш ватоподібний, білий, на зламі не змінюється або злегка рожевіє, при підсиханні стає блідо-жовтувато-кремовим, без особливого запаху і смаку. Пряжки відсутні. Плодові тіла з’являються в жовтні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Необхідно створити ботанічні заказники в місцезнаходженнях виду та виділити його в чисту культуру.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне. Їстівність невідома.

Джерело: Вассер, 1975, 1978, 1980; Wasser, 1993.