УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Білогнойовик Богуша Leucocoprinus bohusi Wasser

Білогнойовик Богуша (Leucocoprinus bohusi Wasser) Карта поширення Білогнойовик Богуша в Україні

Таксономічна належність: Родина Печерицеві — Agaricaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення:

Ареал виду та його поширення в Україні: Вид відомий лише в Україні. Лівобережний злаково-лучний Степ (Донецька обл., Новоазовський р-н, Український степовий ПЗ, відділення «Хомутовський степ»). Адм. регіон: Дц.

Чисельність та структура популяцій: Трапляється невеликими групами.

Причини зміни чисельності: Розорювання степів, надмірний випас худоби, випалювання сухої трави тощо.

Умови місцезростання: Росте в степах на купах гною та різного роду рослинних залишків.

Загальна біоморфологічна характеристика: Шапинка 2–5,5×1,5–3 см, тонком’ясиста, спочатку еліпсоподібна, яйцеподібна, згодом вузько або широко округлодзвоникоподібна, у старих грибів іноді округло-розпростерта, посередині нерідко з низьким широким горбиком, в центрі іноді розтріскана, з тонким ламким рубчасто-борозенчастим на 1/3–1/2 радіусу шапинки краєм, слизиста, світло оливкувато-коричнева, сірувато-коричнева, посередині темніша: ізабелово-коричнева, червонувато-темно-коричнева. Пластинки вільні, іноді злегка прирослі, тонкі, густі, блідо-кремові. Спори 11,4–14×7,8–9,5 мкм, яйцеподібно-еліпсоподібні, еліпсоподібні, зрідка ниркоподібні, з чіткою порою проростання, гладенькі, товстостінні, блідожовтуваті, з 1–2 краплями олії. Споровий порошок білувато-жовтуватий. Ніжка 5–10×0,4–0,6 см, центральна, циліндрична, дещо звужується догори, порожниста, з кільцем, вгорі волокниста, нижче з борошнистим нальотом, при основі з білосніжним ватоподібним міцелієм, білувата, місцями іржаво-коричнювата, борошнистий наліт білуватий, жовтувато-коричнюватий. Кільце на верхівці ніжки, вузьке, плівчасте, біле, швидко зникає. М’якуш м’який, білуватий, на зламі та підсихаючи стає червонуватокоричневим, з приємним грибним запахом, без особливого смаку. Пряжки відсутні. Плодові тіла з’являються на початку травня.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в Українському степовому ПЗ, вид необхідно виділити в чисту культуру.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Ґрунтотвірне. Їстівність невідома.

Джерело: Вассер, 1975, 1980; Wasser S., 1993.