УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Плодоріжка розмальована (зозулинець розмальований) Anacamptis picta (Loisel.) R.M. Bateman (Orchis picta Loisel.)

Плодоріжка розмальована (зозулинець розмальований) (Anacamptis picta (Loisel.) R.M. Bateman (Orchis picta Loisel.)) Карта поширення Плодоріжка розмальована (зозулинець розмальований) в Україні

Таксономічна належність: Родина Зозулинцеві — Orchidaceae.

Природоохоронний статус виду: Вразливий.

Наукове значення: Cередземноморський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середня Європа, Середземномор’я, Балканський п-ів, Крим, Кавказ, Мала Азія. В Україні зростає в Степу (північне узбережжя Чорного моря) та в Криму. Адм. регіони: Хс, Кр.

Чисельність та структура популяцій: Популяції численні, досить життєздатні, але кількість їх невелика і вони дуже ізольовані. Часто утворює куртини до 20–25 особин на 1 м2, в яких переважають ювенільні та іматурні рослини. На крутосхилах щільність популяцій знижується до 1–5 особин на 1 м2, тут переважають генеративні особини. У Степу лише декілька популяцій в Херсонській обл., в Чорноморському БЗ та о-ві Джарилгач, в Криму трапляється частіше, але у невеликих локалітетах.

Причини зміни чисельності: Викошування лук до визрівання плодів, викопування бульб як лікарської сировини, знищення квітучих рослин, випас худоби.

Умови місцезростання: Гірські луки, лісові галявини, чагарники, в угрупуваннях кл. Molinio-Arrhenatheretea. Трапляється переважно на багатих чорноземах з домішкою вапна, часом і на бідніших, навіть на слабкозасолених ґрунтах. На пд. макросхилі Кримських гір — на луках, лісових узліссях, в розріджених лісах, в ценозах кл. Trifolio-Geranietea та Festuco-Brometea. Мезофіт, геліофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Геофіт. Багаторічна трав’яна рослина до 15–30 см заввишки. Бульби яйцеподібні або еліптичні. Стебло з прикореневою розеткою численних довгастих темно-зелених листків. Суцвіття колосоподібне, циліндричне, малоквіткове, негусте. Квітки різних відтінків рожево-фіолетового кольору або білі. Цвіте у квітні–травні, плодоносить у червні–липні. Розмножується насінням і вегетативно. В умовах культури невибагливий, добре розмножується вегетативним і ризореституційним способом.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Занесено до переліку CITES. Охороняють у Чорноморському БЗ, Кримському, «Мис Мартьян», Ялтинському гірсько-лісовому, Карадазькому, Казантипському ПЗ. Потребує режимів абсолютної заповідності та заказного. Заборонено збирання рослин, порушення умов місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Вирощують в Національному ботанічному саду ім. М.М. Гришка НАН України, Нікітському ботанічному саду — ННЦ УААН.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, лікарське.

Джерело: Заверуха, Андриенко, Протопопова, 1983; Каталог раритетного біорізноманіття..., 2002; Собко, Гапо- ненко, 1996; ЧКУ, 1996.