УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Тріскачка ширококрила Bryodemella tuberculata (Fabricius, 1775)

Тріскачка ширококрила (Bryodemella tuberculata (Fabricius, 1775)) Карта поширення Тріскачка ширококрила в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Прямокрилі (Orthoptera), родина — Саранові (Acrididae).

Природоохоронний статус: Зникаючий.

Ареал виду та його поширення в Україні: Один вид роду в фауні України. Ареал диз’юнктивний, від Данії та країн Скандинавії до Далекого Сходу Росії, Тібету та Гімалаїв. В Україні відмічений на пд. Полісся, у Лісостепу та пн. Степу (Чернігівська, Київська, Черкаська, Полтавська, Харківська обл.). Останні достовірні знахідки в Україні зроблені у 1953 р. поблизу м. Харкова.

Чисельність і причини її зміни: Дуже низька. Чисельність змінюється через потепління клімату, вирубування старих соснових масивів, перетворення піщаних надзаплавних терас в зону відпочинку.

Особливості біології та наукове значення: Генерація однорічна. Зимують у фазі яйця (у ворочках). Ворочки великі, вигнуті, розділені слабкою перетяжкою на дві нерівні частини: верхню, меншу, заповнену губчатою масою, та нижню велику, де міститься 25–28 великих червонуватих яєць. Личинки з’являються на початку травня. Дорослі особини — з початку червня до серпня. Зустрічаються на узліссях та галявинах в соснових лісах, на остепнених ділянках надзаплавної тераси та піщаних горбах у заплавах річок. Фітофаг. Cамець в польоті голосно тріщить. Зустрічаються локально, ніде не досягають великої чисельності.

Морфологічні ознаки: Довжина тіла 26–39 мм. Бурі чи жовтувато-бурі, покриті темними плямами. У польоті помітні яскраві малинові, прозорі (не шкірясті) крила з темною широкою поперечною смугою. Голова з широким випуклим тім’ям, тім’яні ямки неправильно трикутні. Вусики нитчасті, вдвічі коротші за тіло. Передньоспинка спереду звужена, циліндрична, випукла; ззаду — плоска, злегка зморшкувата, з випуклими «плечима», її задній край кутом виступає над основою надкрил. Серединний кіль передньоспинки низький, тонкий, нерідко напівстертий, перетинається 2–3 поперечними, іноді слабко вираженими борозенками. Задні гомілки брудно-жовті, на вершині затемнені. Яйцеклад короткий та широкий, малопомітний.

Режим збереження популяції та заходи з охорони: Необхідно створювати заказники у місцях мешкання виду в Україні. Пропонується реакліматизація виду.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Иванов, 1887; Якобсон, Бианки, 1905; Дірш, 1926; Кришталь, 1949; Мищенко, 1951; Бей-Биенко, 1964 b; Стороженко, 1986; Бей-Биенко, Бенедиктов, 1997; Пушкар, 2008; Eades, Otte, 2008. Автор: Т.І. Пушкар Фото: Т.І. Пушкар