УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Дибка степова Saga pedo (Pallas, 1771)

Дибка степова (Saga pedo (Pallas, 1771)) Карта поширення Дибка степова в Україні

Таксономічна належність: Клас — Комахи (Insecta), ряд — Прямокрилі (Orthoptera), родина — Коники справжні (Tettigoniidae).

Природоохоронний статус: Рідкісний.

Ареал виду та його поширення в Україні: Один вид у фауні України. Поширений від Пд. Франції до Середньої Азії (у Зх. і Середній Європі — до 45° пн. широти, у Сх. Європі — до 50° пн. широти, на пд. Сибіру — до 54° 30’ пн. широти). В Україні — на пд. від лінії, що з’єднує с. Бовшів Галицького р-ну ІваноФранківської обл., м. Канів Черкаської обл. та с. Жовтневе Лебединського р-ну Сумської обл.

Чисельність і причини її зміни: Малочисельний. Зникає через розорювання степів, перевипас, зведення колків, викорчовування шибляка, застосування пестицидів.

Особливості біології та наукове значення: Представлені самками, що розмножуються партеногенетично. Генерація однорічна. Зимують у фазі яйця. Личинки І віку з’являються в травні. Розвиток личинок продовжується місяць–півтора, мають VІІІ віків. На початку — в середині липня з’являються дорослі особини, що живуть до осені. Яйця відкладають з кінця липня у ґрунт увечері та вночі. Кладки приблизно по 7 яєць. Зустрічаються на степових та остепнених ділянках з густим різнотрав’ям і розрідженим чагарником. Хижак-засадник, ловить комах (саранові, жуки, клопи).

Морфологічні ознаки: Довжина тіла (у самки — не враховуючи дов жину яйцекладу) 60–78 мм. Тіло сильно видовжене, зелене або жовтувато-зелене, по боках — з жовтувато-білою поздовжньою облямівкою. Вусики щетинкоподібні, їх довжина зазвичай трохи менша за довжину тіла. Передньоспинка циліндрична. Безкрилі. Гомілки та стегна передніх та середніх ніг з масивними шипами. Задні стегна зі слабко розвинутою мускулатурою, вузькі, не пристосовані для далеких стрибків. Яйцеклад довгий (32–39 мм), в три рази довший за предньоспинку, рівномірно звужується від основи до кінця, шаблеподібний.

Режим збереження популяції та заходи з охорони: В Україні охороняється у заповідниках Сте-пової зони. Пропонується створення ентомологічних заказників у місцях мешкання виду. Відновленню чисельності виду могло б сприяти штучне розселення. Внесений до додатку ІІ Бернської конвенції.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Корисний ентомофаг, комерційного значення не має.

Джерело: Якобсон, Бианки, 1905; Шугуров, 1905, 1907; Пыльнов, 1909; Умнов, 1928; Медведев, 1929, 1950; Бей-Биенко, 1964 b; Радченко, 1980; Редкие и ис- чезающие…, 1988; Сабодаш и др., 1994; ЧКУ, 1994; Гончаров, 1995; Бенедиктов, 1997; Heller et al., 1998; Чорн