УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Краєкучник персидський Cheilanthes persica (Bory) Mett. ex Kuhn (Notholaena persica Bory)

Краєкучник персидський (Cheilanthes persica (Bory) Mett. ex Kuhn (Notholaena persica Bory)) Карта поширення Краєкучник персидський в Україні

Таксономічна належність: Родина Синоптерисові — Sinopteridaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Реліктовий вид на пн.-сх. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середземноморсько-передньоазійській вид, що зустрічається в горах Кавказу, Середньої Азії, Малої Азії, Гімалаїв і Середземномор’я. В Україні відомі два локалітети — Яузларській (на вапняках) в окол. м. Ялта і Воронівський (на конгломератах), знайдений в ур. Хама в окол. с. Ворон, Судакського р-ну. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: В трьох популяціях налічується близько 210 особин (куртин). Відновлення дуже слабке і нерівномірне по роках.

Причини зміни чисельності: Вилучення рослин з природних популяцій. Глобальне потепління клімату і локальна зміна режиму зволоження. Тривала засуха в період спороношення виду.

Умови місцезростання: Кам’янисті екотопи, тріщини вивітрювання в конгломератах і денудаційні тріщини вапнякових скель, угруповання кл. Asplenietea trichomanis. Ксерофіт. Облігатний хазмофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Вічнозелений багаторічник з дернистим кореневищем, покритим чорнобурими плівками. Листки (вайї) шкірясті, довгасто-ланцетні, зверху голі, знизу густо волосисті, сегменти маленькі, роздуті, округлі або овальні, краї їх заломлені, плівчасто витончені з довгим бурим опушенням. Черешки ламкі і покриті волосками та плівками. Соруси знаходяться на краю листового сегменту, повністю вкриті шерстистим опушенням. Спори кулясті, зернисті, з трьома смужками. Спороносить у липні–серпні. Розмножується спорами та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Дві популяції знаходяться на території Ялтинського гірсько-лісового ПЗ. Необхідно розробити спроби інтродукції, розмноження та подальшої репатріації. Заборонено збирання рослин, гербаризацію, забір води.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Протиерозійне, декоративне, придатний для альпінаріїв і скельних садів.

Джерело: Сазонов, 1997; Флора Европейской части СССР, 1974.