УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Вудсія альпійська Woodsia alpina (Bolton) S.F.Gray (Acrostichum alpinum Bolton)

Вудсія альпійська (Woodsia alpina (Bolton) S.F.Gray (Acrostichum alpinum Bolton)) Карта поширення Вудсія альпійська в Україні

Таксономічна належність: Родина Вудсієві — Woodsiaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Рідкісний аркто-альпійський реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Арктична зона, Скандинавія та гірські системи (Альпи, Піренеї, Апенніни, Судети, Урал, Кавказ), Зх. та Сх. Сибір, Пн. Америка з іррадіаціями на рівнину на виходах кристалічних порід. В Україні — поодинокі місцезростання в Карпатах та Приазовській височині («Кам’яні Могили»). Місцезнаходження на Поліссі (м. Житомир) не підтверджено, можливо наводилися помилково. Адм. регіони: Ів, Зк, Дц.

Чисельність та структура популяцій: Найбільша популяція приурочена до виходів Українського кристалічного щита («Кам’яні Могили») представлена у вигляді локальних невеликих (до 20–30 см) куртин, розміщених групками під нависаючими скелями. Популяції в Карпатах не досліджено.

Причини зміни чисельності: Вузька екологічна амплітуда, стенотопні умови зростання.

Умови місцезростання: У затінених ущелинах виходів кристалічних порід, угруповання кл. Asplenietea trichomanis. Облігатний петрофіт, ацидофіл, карбонатофоб.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Трав’яний короткокореневищний багаторічник, ваї до 15 см висотою, двічі пірчасторозсічені, кінцеві сегменти яйцеподібні біля 1 см діаметрі, опушені з нижнього боку довгими волосками. Утворює густі дернини. Спори овально-еліптичні,великозморшкуваті, у спорангіях на ніжках, зібрані в округлі соруси, які майже суцільно вкривають нижню поверхню трофофілів (вай). Спороносить у липні–серпні. Розмножується спорами та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у відділенні «Кам’яні Могили» Українського степового ПЗ. Заборонено порушення умов місцезростання, збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, ґрунтоформуюче.

Джерело: Екофлора України, 2000; Панова,1974; Ткаченко, Дідух, Генов та ін., 1998; Флора Европейской части СССР, 1974; ЧКУ, 1996.