УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Торнабеа щитоподібна, анаптіхія переплутана Tornabea scutellifera (With.) J.R. Laundon (=Anaptychia intricata (Duf.) Massal., Tornabenia atlantica (Ach.) Kurok.)

Торнабеа щитоподібна, анаптіхія переплутана (Tornabea scutellifera (With.) J.R. Laundon (=Anaptychia intricata (Duf.) Massal., Tornabenia atlantica (Ach.) Kurok.)) Карта поширення Торнабеа щитоподібна, анаптіхія переплутана в Україні

Таксономічна належність: Родина Фісцієві — Physciaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Реліктовий середземноморський вид.

Ареал виду та його поширення в Україні: Середземноморські р-ни Європи, Кавказ, Зх. і Середня Азія, Китай, Пд. та Зх. Африка (о. Мадейра, Канарські о-ви). Гірський Крим, пд. берег Криму. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Утворює великі групи, трапляється (рідше) поодинці.

Причини зміни чисельності: Терасування схилів, вирубування лісів, забруднення повітря.

Умови місцезростання: В горах та вздовж морського узбережжя; на гілках чагарників і дерев (дуб пухнастий, ялівець високий, дерен справжній), безвапнякових скелях.

Загальна біоморфологічна характеристика: Слань (7–15 см завдовжки) кущиста, подушкоподібна, брудно-сіра. Гілочки слані 1–2 мм завширшки, густо розгалужені, переплутані. Апотеції (діаметр 1–3 мм) численні, з голим чорним плескатим диском; зовнішня обгортка апотеціїв (рецептакул) має колючки, а не фібрили. Розмножується вегетативно (фрагментами слані) та статевим шляхом (двоклітинними темними спорами).

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється у Карадазькому, Кримському та «Мис Мартьян» ПЗ, у заказнику «Новий Світ». Слід контролювати стан популяцій на цій території, дослідити можливі місцезнаходження та в разі виявлення виду взяти їх під охорону. Здійснювати заходи, спрямовані на збереження природних угруповань у приморській зоні.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Відомостей немає.

Джерело: Томин, 1937; Баpхалов, 1969; Poelt, 1969; Красная книга СССР, 1984; Копачевская, 1986; ЧКУ 1996.