УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Міхурниця судетська (пухирник судетський) Cystopteris sudetica A.Braun et Milde (Rhizomatopteris sudetica (A.Braun et Milde) A.P.Khokhr.)

Міхурниця судетська (пухирник судетський) (Cystopteris sudetica A.Braun et Milde (Rhizomatopteris sudetica (A.Braun et Milde) A.P.Khokhr.)) Карта поширення Міхурниця судетська (пухирник судетський) в Україні

Таксономічна належність: Родина Міхурницеві — Cystopteridaceae.

Природоохоронний статус виду: Неоцінений.

Наукове значення: Євразійський гірсько-лісовий реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом.

Ареал виду та його поширення в Україні: Окремі локалітети в Середній та Сх. Європі, на Кавказі, в Зх. Сибіру, на Далекому Сході. В Україні — Карпати (гірські масиви Ґорґани, Чорногора, Чивчино-Гринявські гори, Мармарош, Закарпатське передгір’я), Опілля (зрідка, диз’юнктивно). Адм. регіони: Лв, Ів, Зк, Чц.

Чисельність та структура популяцій: Відомо лише дві нечисленні популяції. Структура популяцій не досліджена.

Причина зміни чисельності: Руйнування біотопів.

Умови місцезростання: Зрідка росте в поясі гірських лісів: букових, ялицевих і літогенних смерекових лісів та в субальпійському поясі на затінених скелях і кам’янистих схилах у тріщинах, на осипах та погано розвинених бурових лісових ґрунтах. Мезофіт. Сциофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина 20-40 см заввишки. Кореневище повзуче. Вайї поодинокі, широко оберненояйцеподібні або широко трикутні, загострені, тричі пірчасторозсічені, без залозок. Нижні сегменти коротші за розташовані вище зубчики третього порядку, тупуваті. Покривець залозистий, спори бобоподібні, здрібно горбочкуватою зернистою скульптурою екзини. Спороносить в липні–серпні. Розмножується спорами і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняється в ПЗ «Ґорґани». Потребує режиму абсолютної заповідності та заказного. Заборонено порушення місцезростань.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Сприяє стабілізації екосистем петрофітного типу.

Джерело: Екофлора України, 2000; Малиновський, Царик, Кияк, Нестерук, 2002; Флора европейской части СССР, 1974; Хорология флоры Украины, 1986.