УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Аспленій чорний Asplenium adiantum-nigrum L.

Аспленій чорний (Asplenium adiantum-nigrum L.) Карта поширення Аспленій чорний в Україні

Таксономічна належність: Родина Аспленійові — Aspleniaceae.

Природоохоронний статус виду: Рідкісний.

Наукове значення: Субсередземноморський вид на пн. межі ареалу в ізольованих локалітетах.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична й Центральна Європа, Середземномор’я, Кавказ, Середня і Мала Азія, Урал, Гімалаї, Пн. й Пд. Африка. В Україні рідко трапляється у Криму, відомі чотири локалітети на Закарпатті й один на Поділлі. Адм. регіони: Зк, Хм, Кр.

Чисельність та структура популяцій: У Криму популяції малочисельні, але стабільні. Стан закарпатських популяцій задовільний, найчисельніша популяція на Чорній горі біля м. Виноградів налічує понад 1000 особин. Сучасний стан подільської популяцій невідомий: упродовж понад 70 років рослини тут не збирали.

Причини зміни чисельності: Порушення місць виростання внаслідок добування каменю, рубки лісів, випасання худоби, рекреаційного навантаження.

Умови місцезростання: Затінені вогкуваті скелі, розщелини, кам’янисті місця, іноді у пристовбурових частинах дерев у дубових, дубово-грабових і букових лісах (до вис. 500 м н.р.м.). В угрупованнях кл. Quercetea pubescenti-petraeae, асоціації Genisto (pilosae)-Quercetum (polycarpae), Corno-Quercetum, союзу Carpinion, кл. Asplenietea trichomanis. Умброфіт, мезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав’яна рослина з повзучим або прямим кореневищем, укритим чорними вузьколанцетними плівками без центральної жилки. Вайї до 30–40 см завдовжки, зимують; їхня пластинка двічі-, тричі-пірчасторозсічена, ланцетна або овальна, загострена, шкіряста, більшменш блискуча, з віддаленими один від одного й спрямованими вгору сегментами; сегменти останнього порядку яйцеподібні або оберненояйцеподібні, віддалені, по краях зубчасті; черешок рівний пластинці або довший від неї, у нижній частині блискучий, чорно-бурий; покрівець зовсім цілокраїй; спори яйцеподібно-ниркоподібні, з поверхні сітчасто-перетинчасті. Споро-носить у серпні–вересні. Розмножується спорами і вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у Ялтинському гірсько-лісовому та Кримському ПЗ, у НПП «Подільські Товтри» (Сатанівська Дача), у філіалі Карпатського БЗ «Чорна гора». Доцільно створити заказники в околицях м. Мукачево. Заборонено рубки лісів, збирання та викопування рослин, руйнування місць зростання (розробка кар’єрів).

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне.

Джерело: Флора Европейской части СССР, 1974; Флора УРСР, 1938.