УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Аспленій Білло Asplenium billotii F.W.Schultz. (Asplenium obovatum Viv. subsp. lanceolatum auct. non (Fiori) P.Silva)

Аспленій Білло (Asplenium billotii F.W.Schultz. (Asplenium obovatum Viv. subsp. lanceolatum auct. non (Fiori) P.Silva)) Карта поширення Аспленій Білло в Україні

Таксономічна належність: Родина Аспленієві — Aspleniaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Середземноморсько-середньоєвропейський вид у диз’юнктивній частині ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична та Середня Європа, Средземномор’я, Пд. берег Криму (г. Аю-Даг, Кастель). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Відомі лише дві популяції, які складаються з небагатьох рослин. Виявляє тенденцію до скорочення чисельності особин і кількості місцезростань.

Причини зміни чисельності: Курортне будівництво, рекреаційне навантаження, розробка кар’єрів.

Умови місцезростання: У розщілинах габбро-діабазових скель на намивних глинах, на приморських схилах г. Аю-Даг і біля підніжжя г. Кастель (угруповання класу Asplenietea trichomanis); ці місцезнаходження є реліктовими, далеко відірваними від основного ареалу. Мезофіт, кальцефоб.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна трав‘яна рослина 10–20 см заввишки. Кореневище повзуче або пряме. Вайї зимуючі, довгасто-ланцетні, найнижчі сегменти першого порядку помітно коротші від наступних; пластинка ваї вдвічі перевищує черешок. Черешок при основі потовщений, соруси розміщені на краю сег-ментів. Спороносить у липні–вересні. Розмножується вегетативно і спорами.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в ландшафтному заказнику «Аю-Даг». Заборонено несанкціоноване збирання рослин, порушення умов зростання, господарське використання територій — розробка кар’єрів, будівництво, облаштування рекреаційних пунктів. Потребує режиму абсолютної заповідності та заказного.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Декоративне, протиерозійне.

Джерело: Екофлора України, 2000; Сазонов, 1986; Флора европейской части СРСР, 1974; Хорология флоры Украины, 1986; Цвелев, 1969.