УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Краєкучник верхівковий Cheilanthes acrosticha (Balb.) Tod. (C. pteridioides auct. non (Reichard) C.Chr., C. fragrans auct. non (L.f.) Sw., Pteris acrosticha Balb.)

Краєкучник верхівковий (Cheilanthes acrosticha (Balb.) Tod. (C. pteridioides auct. non (Reichard) C.Chr., C. fragrans auct. non (L.f.) Sw., Pteris acrosticha Balb.)) Карта поширення Краєкучник верхівковий в Україні

Таксономічна належність: Родина Синоптерисові — Sinopteridaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Реліктовий вид з диз’юнктивним ареалом на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: В горах Кавказу, Середній Азії і Малої Азії. Є відомості про знаходження виду в Іранському нагір’ї. В Україні відомий з одного місцезнаходження на пд.-зх. схилі г. Аю-Даг. Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: За спостереженнями А.В. Сазонова чисельність дернин з 1984 по 1996 г. знизилася на третину, і до теперішнього часу вдалося знайти тільки шість дернин.

Причини зміни чисельності: Глобальне потеплення клімату, несприятливі умови в період спороношення (тривала засуха у весняно-літній період).

Умови місцезростання: Стенотоп з вузькою екологічною амплітудою, особливо за вологістю клімату. Росте в затінених тріщинах і серед глиб габбродіабазів. Приурочений до синтаксонів кл. Asplenietea trichomanis. Мезоксерофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Вічнозелений багаторічник з повзучим кореневищем, покритий чорнобурими плівками. Листки (вайї) короткі, матово-шкірясті, зверху голі, знизу іноді із залозками, довгасто-овальне, тричі пірчасторозсічені з поглибленими жилками, кінці яких відразу переходять в булавоподібне потовщення. Черешки блискучі, бурі, рідше чорні, тонкі, покриті плівками. Соруси на закінченнях жилок. Спори бліді, бородавчасті. Спороносить з квітня по липень. Розмножується спорами та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Істотних заходів з охорони виду не робилося, в ландшафтному заказнику загальнодержавного значення «Аю-Даг» велися моніторингові спостереження. Необхідно провести його інтродукцію, розмноження та подальшу репатріацію. Заборонено збирання, гербаризацію рослин, зміну умов зростання.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Лікарське, декоративне.

Джерело: Сазонов, 1997; Флора Европейской части СССР, 1974.