УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Лусківниця марантова (нотолена марантова) Notholaena marantae (L.) Desv. (Cheilanthes marantae (L.) Domin)

Лусківниця марантова (нотолена марантова) (Notholaena marantae (L.) Desv. (Cheilanthes marantae (L.) Domin)) Карта поширення Лусківниця марантова (нотолена марантова) в Україні

Таксономічна належність: Родина Синоптерисові — Sinopteridaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Реліктовий термофільний середземноморський елемент, що знаходиться на пн. межі поширення.

Ареал виду та його поширення в Україні: Атлантична Європа, Середземномор’я, Кавказ. В Україні: Пд. берег Криму (г. Аю-Даг, масив Чатир-Даг, поблизу смт. Новий Світ, масив Кара-Даг). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Дуже рідко, популяції невеликі за розміром, лінійного типу, у вигляді нечисельних куртин у тріщинах скель.

Причини зміни чисельності: Специфіка екотопів, вузька екологічна амплітуда та мікрокліматичні умови нижнього гірського поясу, що лімітує проростання спор.

Умови місцезростання: Угруповання кл. Asplenietea trichomanis, що формуються на обривах в умовах накопичення органіки, у тріщинах сухих кислих скель нижнього гірського поясу, які добре прогріваються сонцем. Ксерофіт. Петрофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Гемікриптофіт. Багаторічна вічнозелена трав’яна рослина 20–30 см заввишки, з повзучим кореневищем. Вайї двічіпірчасторозсічені, зелені, знизу густо вкриті бурими вузьколанцетними плівками. Соруси тупоголчасті, довгасто-округлі без покривальця, розташовані на кінцях жилок по краях. Спороносить у липні– вересні.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють у Карадазькому ПЗ та заказниках загальнодержавного значення «Аю-Даг» і «Новий Світ». Треба докладно вивчити стан популяції та особливості розмноження виду. Рекомендується здійснити інтродукцію в ботанічні сади. Заборонено порушення місць зростання, збирання рослин.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Лікарське, декоративне.

Джерело: Дидух, Шеляг-Сосонко, 1982; Екофлора України, 2000; ЧКУ, 1996.