УВАГА! Допомогти Збройним Силам України можна на сайті благодійної організації "Повернись живим" за посиланням.

Підтримайте сайт

Підтримайте наш сайт - розмістіть нашу кнопку
Червона книга України
або посилання

Реклама

Анограма тонколиста Anogramma leptophylla (L.) Link (Polypodium leptophyllum L.)

Анограма тонколиста (Anogramma leptophylla (L.) Link (Polypodium leptophyllum L.)) Карта поширення Анограма тонколиста в Україні

Таксономічна належність: Родина Геміонітидові — Hemionitidaceae.

Природоохоронний статус виду: Зникаючий.

Наукове значення: Європейсько-середземноморський вид на пн. межі ареалу.

Ареал виду та його поширення в Україні: Субтропічні і помірно теплі області: Атлантична Європа, Середземномор’я, Зх. та Сх. Закавказзя, гірський Туркменістан (Копетдаг), В Україні — Пд. берег Криму (г. Аю-Даг, Кастель), Керченський п-ів (на сх. від с. Золоте, Каралар). Адм. регіон: Кр.

Чисельність та структура популяцій: Кількість особин коливається від декількох десятків до 5–6 сотень, залежно від вологозабезпеченості. На г. Аю-Даг налічується до 500, на г. Кастель — близько 50, на Керченському п-ові (Каралар) — близько 650 особин. В останньому місцезнаходженні рослини трапляються поодиноко, а також групами, які нараховують від 20 до 140 особин.

Причини зміни чисельності: Вузька еколого-ценотична амплітуда, коливання вологозабезпеченості, антропогенний вплив. На г. Кастель екотопи інтенсивно руйнуються при будівництві доріг та розробці кар’єрів будівельного матеріалу.

Умови місцезростання: На магматичних інтрузивних відслоненнях кислих, нейтральних та основних порід, утріщинах і нішах, під нагромадженням порфірових і габбро-діабазових брил, де накопичується вологий дрібнозем. Часто росте разом з печіночниками. Угруповання класу Asplenietea trichomanis. Ксеромезофіт.

Загальна біоморфологічна характеристика: Терофіт. Озимий однорічник 15–25 см заввишки, вегетує з вересня по липень. Вайї диморфні, тонкі, ніжні, перетинчасті, голі, на червонувато-бурих черешках без зчленування. Пластинки стерильних вай ниткоподібні з віялоподібними частками, спороносних — яйцеподібно-ланцетні, тричі пірчасті з обернено-яйцеподібно-клиноподібними надрізаними частками. Соруси довгасті, розміщені вздовж вторинних жилок, зливаютьсяміж собою, покрівець відсутній. Спори бурі, тетраедрично-кулясті з трьома смужками. Гаметофіт багаторічний, з бульбоподібним виростом, що містить поживні речовини, за рахунок яких переносить період з несприятливими умовами. Спороносить в липні. Розмножується спорами та вегетативно.

Режим збереження популяцій та заходи з охорони: Охороняють в заказнику загальнодержавного значення «Аю-Даг». Заборонено несанкціоноване збирання рослин, гербаризацію, знищення місцезростань, проведення будівництва та розробку кар’єрів.

Розмноження та розведення у спеціально створених умовах: Відомостей немає.

Господарське та комерційне значення: Протиерозійне, декоративне.

Джерело: Вахрушева, 1995; Голубев, Ена, Сазонов, 1984; Екофлора України, 2000; Красная книга СССР, 1984; Сазонов, 1986, 1997; Флора европейской части СРСР, 1974; ЧКУ, 1996.